fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Paweł Surówka prezesem PZU

materiały prasowe
W nocy zmienił się skład rady nadzorczej PZU. Rada w odświeżonym składzie od razu powołała na stanowisko prezesa kojarzonego ze Zbigniewem Ziobrą Pawła Surówkę.

Nocna nominacja Surówki to kolejny etap walki o władzę w PZU. W marcu stanowisko prezesa stracił Michał Krupiński, zaprzyjaźniony z rodziną ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Za odwołaniem Krupińskiego miał stać wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, któremu na początku lutego udało się wprowadzić do rady nadzorczej ludzi ze swojego otoczenia.

Od tygodnia mówiło się, że ze stanowisko prezesa PZU Życie ma stracić Paweł Surówka, również kojarzony z ministrem sprawiedliwości. Tymczasem wczoraj wieczorem oraz późną nocą w radzie nadzorczej ubezpieczeniowego giganta nastąpił zmiany. Odwołano Pawła Kaczmarka i Jerzego Paluchniaka, a rezygnację z funkcji członka złożył zaś Łukasz Świerżewski. W ich miejsce powołano Roberta Śnitko, Katarzynę Lewandowską i Anetę Fałek.

Rada nadzorcza w zmienionym składzie jeszcze w nocy powołała Pawła Surówkę na prezesa PZU. Nieoficjalnie mówi się, że to oznacza osiągnięcie kompromisu między Ziobrą i Morawieckim, który we władzach ubezpieczeniowego giganta zachował swoich ludzi.

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej informuje, że w dniu 13 kwietnia 2017 roku Rada Nadzorcza Spółki powołała z dniem 13 kwietnia 2017 roku Pana Pawła Surówkę w skład Zarządu PZU SA i powierzyła mu pełnienie funkcji Prezesa Zarządu PZU SA" - napisano w raporcie bieżącym spółki w czwartek nad ranem.

Jak dodano, uchwała weszła w życie z chwilą podjęcia.

"Powołanie następuje na okres wspólnej kadencji, która rozpoczęła się w dniu 1 lipca 2015 roku i która obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe. Pierwszym pełnym rokiem obrotowym kadencji był rok 2016" - napisano.

Paweł Surówka jest absolwentem Universite Paris I Pantheon Sorbonne oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS). Podstawowe Studia ukończył na Ludwig Maximilian Universität (LMU) w Monachium. Biegle posługuje się językami obcymi: angielskim, francuskim i niemieckim.

W latach 2007 – 2013 zajmował stanowisko doradcy finansowego w Bank of America Merrill Lynch. Reprezentował Bank w regionie CEE poprzez budowanie relacji z inwestorami, doradzał w zakresie zarządzania portfelem, alokacji aktywów oraz ich dywersyfikacji, instrumentów alternatywnych oraz analizy rynkowej.

W latach 2013 – 2015 pełnił funkcję Członka Zarządu Boryszew SA, Dyrektora biura ds. rozwoju sektora automotive, Prezes a zarządów spółek zależnych z sektora automotive.

Do stycznia 2016 roku był też doradcą prezesa PKO oraz wprowadzał ten bank na rynek niemiecki. Od 23 czerwca 2016 roku pracował już w PZU jako prezes spółki zależnej PZU Życie SA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA