fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Boeing wreszcie przeprosił

AFP
Nie prezes Boeing Corporation, Dennis MUilenburg, tylko dyrektor generalny części cywilnej koncernu, Kevin McAllister wreszcie publicznie przeprosił za obydwie katastrofy spowodowane błędami technologicznymi w B737 MAX. —Ubolewamy z powodu śmierci ofiar - powiedział w Paryżu, podczas Międzynarodowego Salony Lotniczego Kevin McAllister.

Jego szef, Dennis Muilenburg ze swojej strony przyznał,że Boeing przyjechał na paryski  salon „pełen pokory".

Od pierwszej katastrofy, po której Boeing nawet nie chciał słyszeć, że to zawiniły niedopracowane systemy w samolocie minęło 7,5 miesiąca. Od kolejnej - 10 marca  2019 więcej, niż trzy miesiące. Teraz przedstawiciel Boeinga przeprasza rodziny obydwóch katastrof. W których łącznie zginęło 346 osób. Mc Allister przeprosił także  przewoźników, którzy borykają się z uziemionymi maszynami, odwołują rejsy, bądź zmagają się z opóźnieniami, bo coraz trudniej jest o  maszyny zastępcze.  Szef cywilnego Boeinga zapewnia  jednocześnie, że jego firma robi co tylko może, aby uziemione samoloty mogły jak najszybciej polecieć. Jak już wiadomo obydwie katastrofy, jak indonezyjskiego Lion Aira, jak i etiopskiego Ethiopian Airlines zostały spowodowane błędnymi odczytami wysokości i prędkości z jaką leciały maszyny. W tej sytuacji autopilot sam obniżał nos maszyny, co  w efekcie spowodowało ich opadnięcie na ziemię.

W tym , że „Boeing robi co może" jest jednak jeden moment mocno wątpliwy. Kilka dni temu Amerykanie przyznali, że będą nalegać, aby certyfikacja samolotów w USA znacznie mniej drobiazgowa.Rodziny pasażerów, którzy zginęli w katastrofach przyjęli spóźnione przeprosiny z mieszanymi uczuciami. Odczytali je jako zapowiedź odszkodowań, jakie mieliby szanse otrzymać od Boeinga. Zresztą  producent MAXów stoi na przegranej pozycji. Nie udało się Boeingowi przekierować pozwów do sądów etiopskich i indonezyjskich i większość rozpraw odbędzie się w Chicago, gdzie Boeing ma swoją siedzibę. Dla amerykańskich prawników reprezentowanie  rodzin ofiar obu katastrof, to żyła złota i mało jest prawdopodobne, żeby oszczędzali  producenta. Indonezyjski minister transportu nie ukrywa, że rząd jego kraju nadal oczekuje przejrzystości wszelkich prac związanych z wyjaśnieniem katastrofy i tego, że producent podejmie odpowiednie kroki.

Więcej zrozumienia dla Boeinga przejawia prezes Ethiopian Airlines Tewolde Gebremariam, który  podczas  paryskich targów powiedział jedynie : przeprosiny Boeinga są zgodne z naszymi opiniami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA