fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Szybciej z Warszawy do Gdańska. Nowy odcinek ekspresówki gotowy

Bloomberg
Wydłuża się droga ekspresowa S7. W środę do ruchu zostanie włączony 40-kilometrowy odcinek od Koszwał do Elbląga. Dzięki temu kierowcy będą mieć do dyspozycji ponad 203 km z 333 km trasy pomiędzy Gdańskiem i Warszawą.

- Nowe odcinki pozwolą połączyć trasą S7 Trójmiasto z granicą woj. mazowieckiego - mówi Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Jak zapowiada GDDKiA, wiosną przyszłego roku rozpoczną się prace budowlane na kolejnych 73 km ekspresówki od granicy z woj. warmińsko-mazurskim do obwodnicy Płońska. Kolejny, ponad 57-kilometrowy odcinek S7 od Płońska do obwodnicy Warszawy jest dopiero w przygotowaniu. Dla odcinków od Płońska do Kiełpina opracowywana jest koncepcja programowa, a na połączenie z obwodnicą Warszawy toczy się przetarg na opracowanie dokumentacji.

Budowę uruchamianego w środę i wartego 3,2 mld zł 40-kilometrowego fragmentu S7 podzielono na dwa odcinki: od Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego i pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim i Elblągiem. Prace ruszyły w październiku 2015 r. Nowa droga ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Powstały cztery węzły: Cedry Małe, Dworek, Żuławy Wschód i Elbląg Zachód. Wyremontowano także nawierzchnię dwujezdniowego fragmentu starej drogi krajowej nr 7 w okolicy istniejącego węzła Nowy Dwór Gdański. Zbudowano nowe mosty: 930-metrowy na Wiśle w Kiezmarku oraz 600-metrowy na Nogacie. Dotychczasowy most przez Wisłę będzie obsługiwał ruch lokalny.

W tym roku na S7 oddany będzie także blisko 20-kilometrowy odcinek od Kielc do Jędrzejowa. W rezultacie jadąc od Grójca w kierunku południowym – poza budowanym odcinkiem w rejonie Skarżyska-Kamiennej – dojedziemy do granicy z województwem małopolskim.

Do końca grudnia GDDKiA włączy do ruchu jeszcze 127 kilometrów szybkich dróg. W tym fragmenty drogi ekspresowej S3 na północ od Lubina i drugą nitkę na trasie Zielona Góra – Bytom Odrzański, na S5 ominięcie Leszna i połączenie z autostradą A2 pod Poznaniem oraz obwodnicę Olsztyna w ciągu drogi krajowej nr 16 i ekspresówki S51. W sumie cały 2018 r. ma przynieść otwarcie 370 km nowych tras.

W przyszłym roku GDDKiA planuje udostępnić kierowcom połączenie Wrocławia z A2 pod Poznaniem oraz istniejącego odcinka S5 pomiędzy autostradą i Gnieznem aż do Bydgoszczy i dalej do autostrady A1 w okolicach Grudziądza. Na Zachodnim Pomorzu ma powstać trasa S6 łącząca Gielniów z budowaną obwodnicą Koszalina i Sianowa. A w okolicach Warszawy kierowcy mają pojechać ostatnimi, będącymi dziś w budowie odcinkami S8 w stronę Wrocławia. Również kolejne fragmenty S17 od strony Lublina w kierunku Warszawy mają być przekazywane do ruchu aby pełne połączenie gotowe było w 2020 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA