fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Autostrada Wielkopolska oddała państwu ponad 1,3 mld zł. Ale to nie koniec

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Spółka Autostrada Wielkopolska wypłaciła Ministerstwu Finansów ponad 1,3 mld zł, które otrzymała w ramach niesłusznego odszkodowania.

Jednak spółka nie wycofała odwołania od wyroku poznańskiego sądu, który nakazał zapłatę pieniędzy. Przedstawiciele spółki zapowiadają, że sprawa nie jest jeszcze zakończona. Autostrada Wielkopolska prawdopodobnie zaskarży decyzję Komisji Europejskiej o zwrocie odszkodowania od skarbu państwa.

Pieniądze wpłacone przez spółkę mają pozostać w depozycie resortu finansów do chwili wyjaśnienia wszystkich spornych kwestii związanych z decyzją Komisji Europejskiej - poinformowała „Głos Wielkopolski" Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska. Gazeta uzyskała także, potwierdzenie wpłaty pieniędzy od rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury.

W sierpniu 2017 roku Komisja Europejska nakazała Autostradzie Wielkopolskiej zwrócić Skarbowi Państwa 895 mln zł z odsetkami. Komisja uznała, że w latach 2005-2011 Autostrada Wielkopolska otrzymała od Polski zbyt wysoką rekompensatę za zmiany w prawie dotyczącym pobierania opłat za poruszanie się samochodów ciężarowych po autostradach.

KE oceniła, że Autostrada Wielkopolska dostała za wysokie rekompensaty, ponieważ ustalając ich wysokość, Autostrada Wielkopolska powołała się na nieaktualne prognozy ruchu po autostradzie z 1999 r., zakładające dużo większy ruch i większe wpływy z opłat niż w bardziej aktualnych badaniach z 2004 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA