fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Atlantia bliżej utraty koncesji na autostrady

Bloomberg
Zawalenie się części dachu tunelu autostrady pod Genuą może doprowadzić do utraty przez Atlantię koncesji na płatne autostrady we Włoszech. Rząd ma podjąć decyzję w najbliższych dniach

Los koncesji dla firmy kontrolowanej przez rodzinę Benettonów stał się niepewny od czasu zawalenia się w sierpniu 2018 dwóch przęseł wiaduktu w Genui. Zginęły wtedy 43 osoby.

Wiaduktem zarządzała filia Atlantii, L'Autostrade per l'Italia (ASPI). W tym tygodniu doszło do kolejnej katastrofy drogowej, zawalenia się części dachu tunelu autostrady pod Genuą, także będącego w gestii tej filii.

Wiceminister transportu, Ginacarlo Cancelleri z koalicyjnego ugrupowania Ruch 5 Gwiazd, które od początku konsekwentnie żąda odebrania Atlantii koncesji, oświadczył w wywiadzie dla dziennika „La Stampa", że teraz ta firma nie ma już żadnego alibi i rząd będzie musiał pozbawić ASPI umowy ze skarbem państwa.

— Powtarzam: musimy dać silny sygnał. Co jeszcze musi zawalić się, abyśmy zrozumieli, że ci ludzie nie działają ze zdrowym rozsądkiem — cytuje go Reuter. Wiceminister dodał, że rząd nie ma zamiaru nacjonalizować sieci włoskich autostrad, a raczej przekazać je „przedsiębiorcom, którzy zechcą dotrzymywać podpisanych kontraktów".

ASPI jest jednym z 26 operatorów płatnych autostrad, zarządza siecią nieco ponad 3 tys. km tych dróg.

Przywódca Ruchu, Luigi Di Maio powiedział kilka dni temu, że nowo przyjęta uchwala rządu przewidująca mniej kosztowne wypowiadanie umów jest pierwszym krokiem pozwalającym władzom w Rzymie odebrać ASPI koncesję. Taka decyzja będzie teraz kosztować państwo 8 mld euro a nie 23 mld. Nowa uchwala przewiduje także, że państwowa firma drogowa ANAS będzie tymczasowo zarządzać autostradą w razie odebrania komuś koncesji na nią.

Osoba związana z ASPI powiedziała w grudniu, że utrata koncesji bez odszkodowania może doprowadzić do niedotrzymania terminów spłaty 16 mld euro długu przez nią i przez firmę matkę, Atlantię.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA