fbTrack

Telekomunikacja i IT

Cloud Technologies największym graczem Big Data w Europie

Bloomberg
Cloud Technologies zakończyła właśnie prace rozwojowe nad nową generacją platformy zarządzania danymi (Data Management Platform – DMP).

Ma ona umożliwić warszawskiej spółce, specjalizującej się w nowych technologiach, znacząco zwiększyć ilość i rozdzielczość przetwarzanych danych. Do niedawna Cloud Technologies przetwa-rzał 100 mln profili użytkowników (cookies). Do końca roku będzie w stanie osiągnąć jednak pułap ponad 3 mld. Tym samym polska firma już teraz stała się największą hurtownią Big Data w Europie I awansowała do grona globalnych liderów w tym zakresie.

Prace nad rozwojem platformy DMP spółka prowadziła ponad rok. - Zaprojektowana przez nas nowa generacja platformy do zbierania, przetwarzania i analizy danych potrafi uczyć się zachowań internautów. Do tej pory dziennie gromadziliśmy i przetwarzaliśmy około 5 terabajtów surowych danych, ale już teram mamy do czynienia z wielokrotnie większymi wolumenami - mówi Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies.

W efekcie spółka będzie w stanie dostarczać kontrahentom bardziej precyzyjnych informacji o internautach. - Dotychczas w zasięgu naszych narzędzi znajdowało się ponad 100 mln urządzeń, blisko 20 mln realnych użytkowników oraz 500 tys. witryn internetowych. Jednak nasza nowa platforma ma dużo większe możliwości. Staliśmy się jedną z największych hurtowni danych na świecie - dodaje Prajsnar.

Wedle szacunków firmy analitycznej Oracle, internet powiększa się o ponad 40 proc. nowych danych w skali roku. Do końca tego roku globalna sieć po raz pierwszy w historii ma przekroczyć próg 10 zettabajtów danych, a już w 2020 r. ma liczyć aż 45 zettabajtów.

Eksperci IDC uważają, że obecnie firmy wykorzystują jedynie 15-20 proc. całego wolumenu Big Data. Przeszkodą często są ograniczenia technologiczne. - Dzięki naszej platformie kontrahenci zyskają dostęp do znacznie większej ilości danych, o niespotykanej dotychczas rozdzielczości - tłumaczy Piotr Prajsnar.

Źródło: ekonomia.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL