fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

#RZECZoBIZNESIE: Grzegorz Nowaczewski: Aplikacja sprawdzi, kto stanowi zagrożenie epidemiczne

tv.rp.pl
Jesteśmy jednym z elementów długofalowej strategii tworzenia barier przed różnego rodzaju zagrożeniami - mówi Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant, gość programu Michała Niewiadomskiego.

VPP ponad 3 lata temu rozpoczął projekt badawczy, którego partnerem naukowym jest Państwowy Zakład Higieny. - Wspólnie stworzyliśmy technologię optymalizującą baseny, energetycznie i pod względem warunków higienicznych. Rozszerzeniem tej technologii jest aplikacja oceniająca stan zdrowia osób wchodzących na obiekty sportowe, którą właśnie uruchomiliśmy na Fali w Łodzi - mówił Nowaczewski.

Wyjaśnił, że aplikacja bezdotykowo analizuje temperaturę na powierzchni twarzy, również tętno i oddech. Łączymy te informacje i staramy się wykazywać, które z osób mogą stanowić zagrożenie epidemiczne.

- Projekt zaczęliśmy od rozmowy z kolegami, którzy zajmują się obsługą techniczną budynków komercyjnych. Gdy zaczęła się pandemia, współpracujące z nami firmy musiały istotnie zmienić sposób działania. Stworzyliśmy prototyp aplikacji, która została uruchomiona w jednym ze szpitali. Okazało się, że z dużym prawdopodobieństwem możemy wskazywać osoby, które wykazują infekcje układu oddechowego. Chcemy wrócić do projektów komercyjnych. System, który powstanie może być zastosowany na wielu innych budynkach, np. centrach handlowych, biurowcach, obiektach użytku publicznego i przede wszystkim w szpitalach – tłumaczył gość.

- Aplikacje jak nasza mogą być teraz dosyć szybko dopracowywane i implementowane w większej skali. Podobne projekty do naszego odbywają się w Europie i Azji. Jestem nastawiony optymistycznie, co do możliwości szybkiej implementacji opracowanej przez nas metody – dodał.

Nowaczewski zaznaczył, że większość pytań związanych z eksploatacją obiektów różnego rodzaju przechodzi przez Państwowy Zakład Higieny. - Podziwiam ich zespół, że tak intensywnie potrafią reagować na potrzeby. Cieszymy się, że jesteśmy jednym z elementów długofalowej strategii tworzenia barier przed różnego rodzaju zagrożeniami dla różnego rodzaju obiektów. Zaczęliśmy od basenów, ale mam nadzieję, że w przyszłości będziemy współpracowali szerzej – stwierdził gość.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA