fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

2 mld zł na białe plamy

Coraz więcej Polaków w zasięgu szybkiego internetu fotolia
Rzeczpospolita
Centrum Projektów Polska Cyfrowa zakończyło wart 3,2 mld zł konkurs na dotacje do budowy sieci dostępu do internetu. Przydzieliło ponad 2 mld zł.

Netia, Orange Polska oraz konsorcjum Nokii i funduszu Infracapital to główni beneficjenci zakończonego w minionym tygodniu drugiego konkursu z 1. osi programu operacyjnego „Polska cyfrowa" – wynika z komunikatu opublikowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

Teraz decyzje operatorów

W konkursie do wzięcia było 3,2 mld zł. CPPC poinformowało, że wyłoniło firmy, które mogą otrzymać nieco ponad 2 mld zł wsparcia, czyli 68 proc. dostępnych środków, na inwestycje realizowane na 58 z pierwotnie wskazanych 79 obszarów. Wcześniej b. wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny odpowiedzialny za nadzorowanie konkursu oceniał na naszych łamach, że jeśli odbiorców znajdzie połowa z oferowanej sumy, będzie można mówić o sukcesie. A to dlatego, że chodzi o budowę sieci internetu o dużych przepływnościach na obszarach nieatrakcyjnych do tej pory dla prywatnych operatorów. Telekomy nie widziały szans na osiągnięcie tam zysków.

Czy taka będzie faktycznie stopa alokacji, dopiero się okaże. Wszystko zależy bowiem teraz od tego, czy beneficjenci: duzi, średni i mali operatorzy, podpiszą ostatecznie z CPPC umowy. O tym, że nie zamierza od tego stronić, informował już wcześniej Orange Polska ustami Jeana-François Fallachera, prezesa telekomu. Z komunikatu CPPC wynika, że operator będzie realizował inwestycje na 12 obszarach, a przyznane mu wsparcie to około 460 mln zł.

Nieco więcej na budowę sieci dostępowej na 16 obszarach otrzymać może Netia (około 490 mln zł). Zbigniew Jakubas, przewodniczący rady nadzorczej Netii, mówił nam niedawno, że nie podjęto jeszcze w tej kwestii decyzji. – Prowadzimy pogłębione analizy – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii.

Najwięcej pieniędzy może przygarnąć konsorcjum Nokii i InfraCapital (blisko 0,5 mld zł). Nie ma natomiast wśród potencjalnych beneficjentów grupy Mediatela, która deklarowała wcześniej publicznie, że stara się o 170 mln zł.

Jeszcze jeden konkurs

Spośród mniejszych graczy sporymi beneficjentami konkursu będą: wielkopolska sieć kablowa Inea (jak pisaliśmy już, uzyskała dotacje do inwestycji na czterech obszarach w swoim regionie) czy operator Voice-Net (wygrał na sześciu obszarach).

CPPC podkreśla szczególnie to, że przyszli inwestorzy zadeklarowali w złożonych wnioskach, iż podłączą do sieci szerokopasmowej więcej gospodarstw domowych, niż stanowiło minimum określone przez organizatora. Dostęp o przepływności minimum 30 Mb/s uzyskać ma blisko 1,35 mln gospodarstw domowych, podczas gdy mogło to być 0,77 mln. Zwycięskie wnioski obejmują też deklaracje co do podłączenia do sieci o przepływności minimum 100 Mb/s 7248 placówek oświatowych, pod którymi funkcjonuje łącznie ponad 10,3 tys. szkół.

CPPC podkreśla, że w ramach zamkniętego wcześniej pierwszego konkursu oraz tego omawianego inwestorzy zadeklarowali budowę sieci o zasięgu ponad 1,47 mln gospodarstw domowych, czyli 200 proc. celu dla całego POPC.

Ponieważ nie znaleziono inwestorów dla wszystkich białych plam, czyli w miejscach bez szybkiego internetu, Wanda Buk, dyrektor CPPC, zapowiada jeszcze jeden konkurs. – Nie jesteśmy dziś w stanie powiedzieć, ile pieniędzy będzie w nim do rozdysponowania – zaznacza Wanda Buk.

Sieci mobilne

Za kilka lat budowane przy wsparciu środków UE sieci do internetu mogą być konkurencją dla ogólnopolskich operatorów komórkowych. To o tyle istotne, że na giełdę wybiera się sieć Play. Jak powiedział Joergen Bang-Jensen, prezes tego mobilnego telekomu, informacji należy oczekiwać za około miesiąc. W I kwartale 2017 r. Play zanotował 1,58 mld zł przychodów, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Miał 14,3 mln użytkowników.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA