Telekomunikacja i IT

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Zengel: 5G przyspieszy wzrost polskiego PKB

tv.rp.pl
Będziemy wydawać coraz więcej pieniędzy na urządzenia klienckie, aplikacje, usługi i rozwój całego ekosystemu. Mamy szansę na duży wzrost PKB w wyniku wdrożenia 5G – mówi Maciej Zengel, Dyrektor Strategii Sieci i Infrastruktury Mobilnej w Orange Polska, gość programu Marcina Piaseckiego.

5G to kolejna generacja telefonii komórkowej. - Ilość danych przesyłanych w sieciach komórkowych tak bardzo rośnie z roku na rok, że obecne sieci stają się niewystarczające. Nowa technologia umożliwi wielokrotne zwiększenie szybkości przesyłanych danych - mówił Zengel.

Gość zauważył, że 5G to wizja, która zaczyna powoli wchodzić w życie. - Nie ma jeszcze finalnego standardu sieci. W tym roku będą miały miejsce pierwsze testy, żeby sprawdzić, czy to, co wygląda dobrze na papierze zacznie działać – tłumaczył.

- Musi zostać stworzony cały ekosystem wokół, którego 5G będzie działało. Mówimy o światłowodowej sieci transmisji danych która będzie łączyła ze sobą stacje bazowe. Musimy też mieć częstotliwości radiowe. Z tym może być największy problem – dodał.

Zengel wyjaśnił ,że w Polsce sieć 5G może działać w oparciu o pasmo 3,4-3,8 GHz. - W odróżnieniu od innych krajów, to pasmo w Polsce było bardzo mocno rozdrobnione i rozdysponowane przez regulatora na potrzeby małych operatorów. Trzeba najpierw uporządkować to pasmo przez prezesa UKE – mówił.

5G klient zauważy w szybkości transmisji danych. - Np. film wideo ściągniemy w kilka sekund. Obecnie ponad połowa ruchu w naszej sieci to wideo. Jeszcze niedawno to było tylko 33 proc. - przypomniał gość.

Orange jest w trakcie największego w historii kraju projektu inwestycyjnego w telekomunikacji. - Budujemy sieć światłowodową, na którą chcemy wydać do 2020 r. ponad 4 mld zł. To będzie rdzeń działania sieci 5G. Przyspieszy to ekonomię, bo będziemy wydawać coraz więcej pieniędzy na urządzenia klienckie, aplikacje, usługi i rozwój całego ekosystemu. Mamy szansę na duży wzrost PKB w wyniku wdrożenia 5G - prognozował Zengel.

Przypomniał, że polskie normy promieniowania sieci są od 10 do 100 razy bardziej restrykcyjne niż w Europie Zachodniej. - Przez to mamy problem z inwestowaniem w nowe technologie. Wdrożenie 5G może być opóźnione, albo w niektórych miejscach w ogóle niemożliwe. Zakładamy, że prace nad zmianą tych norm będą musiały mieć miejsce, bo inaczej 5G stoi pod znakiem zapytania – stwierdził gość.

Orange zakłada, że pierwsze komercyjne stacje 5G pojawią się w 2020 r.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL