fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Nie żyje Larry Tesler, twórca funkcji "kopiuj-wklej"

Larry Tesler and Whisper/CC BY 2.0
Larry Tesler, amerykański programista, który pracował dla Xerox PARC, Apple, Amazon i Yahoo! zmarł w poniedziałek w wieku 74 lat - poinformował Xerox na Twitterze. Stworzył m.in. polecenia "kopiuj-wklej" i "znajdź-zamień" .

Larry Tesler był absolwentem Stanford University. W latach 1973-1980 pracował dla Xerox PARC, gdzie jednym z jego głównych projektów był procesor tekstu Gypsy - pierwszy oparty na myszce i graficznym interfejsie użytkownika oraz język programowania Smalltalk. Polecenie "kopiuj-wklej" zostało implementowane w latach 1973-1976, gdy wraz z Timem Mottem pracował nad Gypsy.

W 1980 r. Tesler związał się z Apple Computer, gdzie pełnił różne funkcje, w tym wiceprezesa AppleNet, wiceprezesa Grupy ds. zaawansowanych technologii i głównego naukowca. Był pionierem tworzenia języków programowania obiektowego poprzez rozszerzenie języka Pascal, nad czym pracował wraz z jego twórcą Niklausem Wirthem

. W 1997 r. odszedł z Apple i założył Stagecast Software. W 2001 r. dołączył do Amazona, w 2005 r. - Yahoo!, skąd odszedł w 2008 r. i związał się z firmą 23andMe. Od grudnia 2009 r. pracował jako niezależny konsultant.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA