Włamanie na facebookowe konto? Nie trać głowy

Utrata dostępu do Facebooka to nie koniec świata. Można odzyskać konto.

Aktualizacja: 16.02.2018 20:44 Publikacja: 16.02.2018 18:49

Włamanie na facebookowe konto? Nie trać głowy

Foto: Bloomberg

Nawet najbardziej ostrożnej osobie może się zdarzyć włamanie na konto na Facebooku. Tak, jak zdarzyło się Czytelniczce, która nagle dowiedziała się, że wysyła wiadomości z prośbą o szybki przelew.

- Prośbę mam, mógłbyś zrobić przelew za mnie na 980zl a ja Ci odeślę wieczorem jak tylko podjadę do wpłatomatu bo muszę zrobić przelew a mam tylko gotówkę?

Brzmiała wiadomość wysłana rzekomo w imieniu naszej Czytelniczki. Na szczęście adresat okazał się być na tyle rozsądny, że najpierw zadzwonił zapytać o co chodzi. Okazało się, że wcale nie ma nagłego zapotrzebowania na przelew, tylko ktoś włamał się na konto. Co gorsza, był na tyle bezczelny, że gdy ofiara umieściła status ostrzegający przed wiadomościami z próbą wyłudzenia, skomentował go z konta ofiary z propozycją „nie do odrzucenia”. Co w takiej sytuacji?

Krok pierwszy, zidentyfikuj gdzie doszło do włamania

Włamanie na Facebooka może być tylko włamaniem na fejsa, ale może być także włamaniem na pocztę, która była użyta do założenia konta na FB. Jeżeli włamanie dotyczy tylko Facebooka, to sprawa jest dość prosta. Gorzej, gdy atak zaczął się od przejęcia konta e-mail.

Krok drugi, przeskanuj urządzenie programem antywirusowym

Nim przystąpisz do jakichkolwiek dalszych kroków, upewnij się, że urządzenie na którym chcesz zacząć odzyskiwać dostęp do konta (lub kont) jest wolne od wirusów, programów szpiegowskich i innych złośliwych programów, które mógł podsunąć przestępca.

Krok trzeci, sprawdź pocztę i zmień hasło

Nawet jeżeli nie doszło do włamania na pocztę lub nie ma żadnych dowodów na to, najlepiej jest to sprawdzić. W przypadku naszej Czytelniczki włamanie zaczęło się od poczty, a przestępca zdążył zmienić hasło. Na szczęście udało się je odzyskać. Gdyby nie to, nadal miałby on ułatwiony dostęp. Oczywiście nowe hasło powinno być w miarę bezpieczne, czyli zawierać dużą literę, znak specjalny i w miarę możliwości nie być słowem dostępnym w słowniku.

Krok czwarty, odzyskaj dostęp do Facebooka i wyloguj urządzenia których nie znasz

Po udanym odzyskaniu poczty, można odzyskać Facebooka. Natychmiast po zalogowaniu dobrze jest upewnić się, że tylko właściciel jest do niego zalogowany. Jeżeli jesteśmy przy komputerze, klikamy w górnym prawym rogu strzałkę i znajdujemy opcję „Ustawienia”, następnie przechodzimy do opcji „bezpieczeństwo i logowanie”, w której możemy wylogować wszystkie urządzenia, których nie rozpoznajemy, a następnie zmienić hasło. Można też skorzystać z tego linku.

Krok piąty, zmień hasło i ustaw uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Nasza Czytelniczka miała uwierzytelnianie tylko za pomocą hasła. Okazało się to niewystarczające w sytuacji, w której ktoś przejął również jej konto e-mail. Dlatego najlepiej jest włączyć logowanie z dodatkowym zabezpieczeniem. To mogą być, np. smsy.

Krok szósty, strzeżonego Pan Bóg strzeże

Bardzo rzadko można łatwo wskazać czy do włamania doszło wskutek przypadkowego kliknięcia w coś na komputerze czy na telefonie. Dlatego najlepiej jest przeskanować wszystkie urządzenia programem antywirusowym oraz dobrze jest na smartfonie wylogować się z aplikacji Facebooka (Facebook, Messenger) oraz poczty elektronicznej i aplikacje przywrócić do stanu fabrycznego lub zainstalować ponownie. Zmiana hasła do skojarzonego z telefonem konta Gmail również jest w tym wypadku dobrym pomysłem.

Krok siódmy, zgłoś włamanie na policję

To nie żart. Policja przyjmuje takie zgłoszenia.

Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa