fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Samsung i Apple wciąż na prowadzeniu

Najnowszy smartfon Samsunga, Galaxy S8
Flickr, fot. Karlis Dambrans
Samsung i Apple utrzymali swoje pozycje jako najwięksi producenci smartfonów na świecie, jednak konkurencja za strony chińskich koncernów rośnie.

Światowy rynek smartfonów urósł w pierwszym kwartale bieżącego roku o 9,1 proc. Łącznie dostarczono 380 mln takich urządzeń, w porównaniu z 348,2 mln w tym samym okresie w 2016 r. – wynika z raportu firmy doradczej Gartner, zajmującej się obszarem nowych technologii.

Pozycję lidera utrzymał Samsung, który posiada obecnie 23 proc. udziałów w rynku. Dostawy południowokoreańskiego giganta spadły jednak względem pierwszego kwartału ubiegłego roku o 2,5 mln egzemplarzy do 78,7 mln.

Na drugim miejscu uplasował się Apple, który zwiększył dostawy do 52 mln smartfonów, jednak jego udział w rynku skurczył się o 1,1 pkt. proc. do 13,7 proc.

Światowy wzrost produkcji smartfonów był jednak podyktowany przede wszystkim trzema chińskimi firmami, które znalazły się w pierwszej piątce zestawienia: Huawei, Oppo i Vivo. Każde z nich zanotowało dwucyfrowy wzrost i łącznie zagarnęły niemal jedną czwartą globalnej sprzedaży. Jak twierdzą autorzy raportu, to właśnie one stanowią najgroźniejszą konkurencję dla dwóch czołowych graczy, z czego najmocniej na tej rywalizacji cierpi Apple.

Dostawy Huawei w pierwszym kwartale powiększyły się z 28,9 mln do 34,2 mln sztuk, a udziały w rynku wzrosły o 0,7 pkt proc. do 9 proc.

Bardzo dobrze radzi sobie również chiński koncern Oppo, który doświadczył największego wzrostu względem tego samego okresu rok temu. Jego dostawy zwiększyły się niemal dwukrotnie do 30,9 mln smartfonów, a udział w rynku urósł do 8,1 proc.

Na piątej pozycji znalazła się założona w 2009 r. marka Vivo, która zagarnęła 6,8 proc. udziałów w rynku – o 4,8 pkt. proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2016 r. Dostawy tej firmy wzrosły z 14 mln do 25,8 mln egzemplarzy. Autorzy badania uważają, że do sukcesu Vivo przyczynił się przede wszystkim rosnący popyt na rynkach wschodzących w regionie Azji i Oceanii. Szczególnie dużą popularność marka zdobyła sobie w Indiach, gdzie zwiększyła swoją sprzedaż aż o 220 proc.

Jak wynika również z raportu, klienci na całym świecie są coraz bardziej skłonni do zakupu droższych smartfonów wysokiej jakości, co powoduje wzrost przeciętnej ceny tych urządzeń.

Jeżeli chodzi o systemy operacyjne stosowane na smartfonach, bezkonkurencyjnym liderem jest stworzony przez Google’a Android, który zagarnął aż 86,1 proc. – o 0,2 pkt proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Na drugim miejscu znalazł się iOS używany w smartfonach Apple’a (13,7 proc.), natomiast pozostałe systemy operacyjne, w tym Windows Mobile, zajmują zaledwie 0,2 proc. udziału w rynku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA