fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Nokia znów zacznie produkowac smartfony

Bloomberg
Nokia powróci na rynek z nowym właścicielem i nowymi smartfonami z nowym systemem operacyjnym.

Nowy właściciel fińskiej marki – HMD Global, uzyskał prawa do produkcji smartfonów oraz patenty Nokii na okres 10 lat. Nowa linia smartfonów ma pojawić się w pierwszej połowie 2017 roku. Dotychczas Nokia zajmowała się produkcją rozwiązań sieciowych dla telekomunikacji. Finlandzka spółka HMD Global powstała pół roku temu. Założyli ją m.in.: byli pracownicy Nokii sprzed połączenia z amerykańskim Microsoftem w 2014 roku. Co ciekawe dyrektor ds. marketingu HMD Pekka Rantala był prezesem firmy Rovio, która stworzyła grę Angry Birds.

- Chcemy być wierni marce Nokia, która jest znana z prostoty, niezawodności oraz jakości – mówi Arto Nummela, dyrektor wykonawczy HMD, który w Microsofcie był dyrektorem sprzedaży na Azję, Bliski Wschód i Afrykę. – Wiele osób ma telefony różnych marek, ale ilu z nich darzy je zaufaniem i zamiłowaniem? Wciąż wiele osób kocha Nokię. – podkreśla Nummela. Spółka chce zainwestować ponad 500 mln dol. przez najbliższe 3 lata w produkcję smartfonów i tabletów.

W porównaniu do poprzedniego właściciela zamiast systemu Windows Phone ma być zastosowane oprogramowanie od Google – czyli Android. Jak dodaje Nummela wciąż jest sporo osób, które nigdy nie używały smartfona i chcą mieć jednocześnie drugie, trwałe urządzenie do długich rozmów. Plany HMD mogą odbudować kultową markę po tym jak za dawnego prezesa Nokii, Stephen Elop odsprzedano markę Microsoftowi i zredukowano zatrudnienie do około 1000 osób z 24 tys. w złotych czasach firmy.

Konkurencja na rynku smartfonów jest niezwykle zacięta. Największe udziały mają koreański Samsung – 23,3 proc.; amerykański Apple - 13,4 proc. I Huawei z Chin – 7,6 proc. HMD ma odpowiadać za marketing, sprzedaż i dystrybucje produktów. Natomiast za ich składanie ma odpowiadać chiński potentat montażowy Foxconn. Według szefostwa HMD kluczowymi rynkami zbytu będą konsumenci klasy średniej z Indii, Indonezji i Rosji. Poza tym są przekonani, iż szerokie kontakty z dostawcami i sieciami sprzedaży pomogą szybko zdobyć udziały w rynku. Spółka jak dotąd otworzyła już 40 oddziałów na całym świecie a planuje stworzenie kolejnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA