Inteligentne liczniki dla firm

Klientom oraz przedsiębiorcom inteligentne liczniki kojarzą się głównie z infrastrukturą dostawców energii elektrycznej. Ale to nie jedyne zastosowanie. Inteligentne liczniki dla firm mogą być znacznym ułatwieniem w prowadzeniu biznesu. Po co przedsiębiorstwa mają instalować inteligentne liczniki?

Publikacja: 05.10.2016 13:31

Inteligentne liczniki dla firm

T-matic Systems wdraża inteligentne liczniki nie tylko w dużych firmach z branży energetycznej, które dzięki temu uzyskują narzędzie do obniżania kosztów odczytu i zarządzania infrastrukturą. Po inteligentne liczniki sięgają też duże wielooddziałowe firmy, ale także średnie, a nawet małe przedsiębiorstwa, albo… wspólnoty mieszkaniowe i działkowcy. Po co? Z tych samych powodów co największe firmy energetyczne: dzięki inteligentnemu opomiarowaniu obniżają koszty, zbierają dane i eliminują ryzyko nadużyć.

Inteligentne liczniki dla firm – kto z nich korzysta i w jaki sposób:

Centra handlowe – na terenie małego centrum handlowego znajduje się kilkadziesiąt lokali, w największych centrach handlowych w dużych aglomeracjach – nawet kilkaset sklepów, restauracji i punktów usługowych. Każdy z wydzielonych lokali powinien mieć indywidualny licznik energii elektrycznej umożliwiający rozliczenie z operatorem centrum handlowego.

Coraz częściej firmy zarządzające budynkiem decydują się na instalację inteligentnych liczników – przykładowo T-matic Systems opomiarował całe centrum Silesia City w Katowicach. Dzięki temu zarządzający obiektem nie mają problemu z dostępem do liczników i ich odczytu, ponieważ odbywa się to zdalnie. Mogą też weryfikować zużycie prądu przez poszczególnych najemców (np. w danym lokalu pracuje więcej urządzeń elektrycznych niż deklarował najemca, które powodują przeciążenie sieci i kosztowne awarie), statystyki są generowane online i umożliwiają szybkie rozstrzygnięcie składanych przez klienta reklamacji odnośnie wysokości rachunku czy braku zasilania.

Ośrodki wypoczynkowe – na Mazurach, nad morzem, w górach, coraz więcej ośrodków wypoczynkowych złożonych z wielu oddzielnych domków decyduje się na wdrożenie inteligentnych liczników. Zalety tego rozwiązania są podobne jak w przypadku centrów handlowych. Turyści wynajmujący domek coraz częściej muszą płacić za zużytą podczas pobytu energię elektryczną. W przypadku inteligentnych liczników energii takie rozliczenie jest niezwykle proste i precyzyjne, nie wymaga sprawdzania przez obsługę stanu liczników w domkach, ponieważ mogą to zrobić przez przeglądarkę internetową i panel sterowania siecią elektryczną w ośrodku. Takie działanie ma ważny wymiar ekonomiczny (goście ponoszą koszty zużytej energii, a nie właściciel ośrodka wypoczynkowego) oraz ekologiczny (jeżeli turysta ma świadomość, że zapłaci za zużycie prądu, podchodzi odpowiedzialnie do korzystania z klimatyzatora czy zostawiania włączonego światła).

Porty żeglarskie i kempingi – sytuacja analogiczna jak w przypadku ośrodków wypoczynkowych. Jeżeli turysta zacumował w porcie łódź i chce korzystać z dostępnego gniazdka albo chce na polu kempingowym podłączyć do zasilania przyczepę kempingową lub kamper, może oczywiście to zrobić, a dzięki inteligentnemu licznikowi zostanie precyzyjnie rozliczony za energię, którą zużył.

Wspólnoty mieszkaniowe – na instalację inteligentnych liczników coraz częściej decydują się wspólnoty mieszkaniowe. Powód? Precyzyjny pomiar zużycia energii elektrycznej w całym budynku, a dzięki temu możliwość łatwego znalezienia nielegalnych podpięć lub wad w instalacji elektrycznej.

Targowiska i bazary – podobnie jak w przypadku centrów handlowych inteligentne liczniki służą rozliczaniu zużycia energii elektrycznej przez najemców powierzchni handlowych.

Ogródki działkowe – na terenie ogródków działkowych często jest doprowadzone główne zasilanie do zarządcy, a każdy działkowicz rozlicza się indywidualnie za pobór energii na terenie swojej działki. Zastosowanie inteligentnych liczników pozwala na pełną kontrolę nad zużyciem energii przez użytkowników, zdalne odłączenie dłużników, a nawet wyłączenie dostępu do prądu np. na okres jesienno-zimowy, aby uniknąć nielegalnych podpięć.

Jak widać coraz więcej po inteligentne liczniki sięga coraz więcej firm z różnych sektorów. Oferta T-matic Systems jest w tym zakresie bardzo elastyczna, możliwe jest wdrożenie nawet jednego licznika w mikroprzedsiębiorstwie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ciekawym trendem jest fakt, że po rozwiązania typu smart metering sięgają nie tylko firmy komercyjne, ale także wspólnoty mieszkaniowe czy zarządzający ogródkami działkowymi. Z naszych obserwacji wynika, że ten segment rynku będzie dynamicznie rósł i w najbliższych latach spodziewamy się wielu wdrożeń i będą to projekty różnej wielkości.

Artykuł powstał we współpracy z:

T-matic Systems wdraża inteligentne liczniki nie tylko w dużych firmach z branży energetycznej, które dzięki temu uzyskują narzędzie do obniżania kosztów odczytu i zarządzania infrastrukturą. Po inteligentne liczniki sięgają też duże wielooddziałowe firmy, ale także średnie, a nawet małe przedsiębiorstwa, albo… wspólnoty mieszkaniowe i działkowcy. Po co? Z tych samych powodów co największe firmy energetyczne: dzięki inteligentnemu opomiarowaniu obniżają koszty, zbierają dane i eliminują ryzyko nadużyć.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje