fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TV.RP.PL

Umocnił się dolar, wzrosły rentowności obligacji

Wczoraj odbyła się II tura wyborów parlamentarnych we Francji. Podobnie jak w I turze, zwyciężyła partia prezydenta Macrona i zdobyła większość bezwzględną w Zgromadzeniu Narodowym. Oznacza to, że prezydent będzie miał dużą swobodę we wprowadzaniu zapowiedzianych reform - komentuje Paweł Pisarczyk, zarządzający funduszami, BZ WBK TFI.

Najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia było jednak posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Mimo napływających ostatnio słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku zdecydował o podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Jest to czwarta podwyżka w obecnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Prognozy członków komitetu wskazują na jeszcze jedną podwyżkę w 2017 roku. Dodatkowo, wkrótce ma dojść do rozpoczęcia procesu redukcji sumy bilansowej FED-u. Bank będzie stopniowo ograniczał reinwestycję zapadających obligacji skarbowych i hipotecznych. W reakcji na wynik posiedzenia umocnił się dolar, wzrosły rentowności obligacji oraz spadły ceny akcji.

W Polsce rynek akcji zamknął tydzień na minusie. Indeks WIG zniżkował o ponad 1%. Lepsze nastroje panowały na rynku obligacji, który zanotował lekkie spadki rentowności.

Źródło: Materiał partnera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA