fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Ministerialne pieniądze na kulturę i sztukę w sieci

Minister kultury Piotr Gliński
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Artyści i instytucje już mogą składać wnioski o wsparcie z budżetu resortu kultury.

„Kultura w sieci" to środki na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji. Wnioski można składać do 20 kwietnia.

Budżet programu wynosi 20 mln zł, z czego 5 mln zł zostanie przeznaczonych na stypendia dla artystów. Mogą się o nie starać twórcy, animatorzy i edukatorzy ze wszystkich dziedzin sztuki. Stypendia będą sześciomiesięczne lub trzymiesięczne.

Reszta – 15 mln zł – jest przeznaczona na dotacje przyznawane przez Narodowe Centrum Kultury dla organizacji pozarządowych i instytucji kultury. Będą one mogły wystąpić o dofinansowanie m.in. warsztatów online, kursów e-learningowych z zakresu edukacji kulturalnej oraz inne działania w sieci, wydarzenia kulturalne online, m.in.: koncerty, spektakle, recitale, spotkania z twórcami czy wirtualne spacery po miejscach kultury. A także na udostępnianie zasobów muzealnych, bibliotecznych, audiowizualnych, zabytkowych i archiwalnych – w tym tworzenie stron internetowych lub aplikacji popularyzujących zasoby cyfrowe i działania edukacyjne.

Program uwzględnia również tworzenie stron, gier internetowych, aplikacji mobilnych z dziedziny kultury, wydawnictw audio-wideo udostępnianych w formie elektronicznej oraz publikacji książkowych (e-booki lub audiobooki).

Dofinansowanie może wynosić nawet 100 proc. budżetu potrzebnego na dany projekt. Minimalna kwota wynosi 5 tys. zł, maksymalna 150 tys. zł.

Z tej formy dofinansowania wyłączone są instytucje narodowe, szkoły i uczelnie artystyczne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA