Reklama
Rozwiń

Banksy na aukcji ze zremiksowanym Monetem

Sotheby’s zapowiada październikową aukcję, której hitem będzie obraz Banksy'ego „Show me the Monet”, czyli buntownicza wersja idyllicznego arcydzieła Claude'a Moneta szacowana na 3-5 mln funtów.

Aktualizacja: 25.09.2020 10:12 Publikacja: 25.09.2020 10:09

Banksy na aukcji ze zremiksowanym Monetem

Foto: AFP

Obraz „Pokaż mi Moneta” powstał w 2005 roku. Banksy odwołuje się w nim do ikonicznego przedstawienia japońskiego mostu Moneta w słynnym ogrodzie mistrza impresjonizmu w Giverny. Ale u Banks’ego  piękny staw z wodnymi liliami przypomina raczej zapuszczony kanał, zaśmiecony pustymi wózkami z supermarketu i dryfującym pomarańczowym pachołkiem drogowym. Tak wygląda protest Banksy’ego wobec lekceważenia środowiska naturalnego na skutek rozwoju konsumpcjonizmu.

Dzieło Banksy’ego pochodzi z serii „Crude Oils”, która obejmuje prace zwane przez niego „remiksami” kanonicznych dzieł sztuki. Najsławniejszy artysta street artu przekształca znane obrazy m.in. Van Gogha, Turnera, Hoppera, Warhola, dodając jakiś osobisty, często obrazoburczy akcent, np. „Słoneczniki” van Gogha zmienia na więdnące  martwe kwiaty w wazonie. A Marilyn Monroe Warhola nadaje rysy Kate Moss.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Rzeźba
Anatomia antyku na Zamku Królewskim z kolekcji Stanisława Augusta
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu