fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Najdroższy obraz świata u księcia na jachcie

Obraz "Zbawiciel świata" (Salvator Mundi) namalował prawdopodobnie Leonardo da Vinci
Presumably Leonardo da Vinci [Public domain] / domena publiczna
Najdroższe dzieło sztuki w historii - przypisywany Leonardowi da Vinci obraz "Zbawiciel Świata" - znajduje się na jachcie saudyjskiego księcia - twierdzi portal Artnet.com.

Obraz "Zbawiciel świata" (Salvator Mundi) został w 2107 r. sprzedany za rekordowe 450 mln dol. przez dom aukcyjny Chrisite's, po czym słuch o nim zaginął. Teraz portal Artnet.com informuje, że obraz jest trzymany na 134-metrowym jachcie Serene, należącym do księcia Muhammada ibn Salmana, następcy tronu Arabii Saudyjskiej. Portal powołuje się na dwie osoby zaangażowane w proces kupna obrazu.

Według doniesień "The New York Times", w imieniu księcia ibn Salmana "Zbawiciela Świata" miał kupić inny saudyjski książę. Dom aukcyjny Christie's odmówił skomentowania tej informacji.

"Zbawiciel Świata" powstał w latach 1506-1513. Przez lata w świecie sztuki panowała opinia, że to kopia pracy namalowanej przez jednego z uczniów Leonarda da Vinci, Giovanniego Boltraffia. Po ekspertyzie z 2011 r. ogłoszono, że obraz namalował sam Leonardo da Vinci. Wyniki badań zakwestionowali eksperci z Luwru. Ich zdaniem, obraz powstał w pracowni Leonarda da Vinci, ale mógł go namalować uczeń mistrza.

Źródło: artnet.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA