fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Zmarł Wojciech Fangor

Wojciech Fangor
Fotorzepa/ Michał Sadowski
W niedzielę 25 października po południu w szpitalu w Józefowie zmarł Wojciech Fangor, wybitny polski malarz - poinformował "Rzeczpospolitą" Stefan Szydłowski, przyjaciel i marszand artysty.

Polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - dyplom otrzymał zaocznie w 1946 roku. W latach 1953–1961 był docentem uczelni.

Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. Wraz z m.in. z Magdaleną Abakanowicz, Romanem Opałką i Tadeuszem Kantorem, Fangor zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich artystów XX w.

Na początku lat pięćdziesiątych tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego, m.in. Matkę Koreankę, która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Postaci - w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi. Za obrazy Matka Koreanka i Lenin w Poroninie otrzymał w 1952 roku nagrodę państwową III stopnia. W okresie odwilży po śmierci Stalina odszedł od konwencji socrealizmu. 

W latach 1953-61 pracował w Zakładach Artystyczno-Badawczych warszawskiej ASP. Ta awangardowa pracownia, działająca w ramach Wydziału Architektury Wnętrz, opracowywała w okresie realizmu socjalistycznego nowatorskie projekty architektoniczne, wnętrzarskie i wzornictwa przemysłowego. Fangor pracował m.in. nad zespołem sportowym "Warszawianka" i wnętrzami dworca Warszawa-Śródmieście.

W 1958 r. w Salonie Nowej Kultury w Warszawie zaprezentował słynną wystawę "Studium przestrzeni". Był to wynik kilkuletniej współpracy z architektem Stanisławem Zamecznikiem, który zainspirował Fangora do traktowania przestrzeni jako artystycznej materii. Pokazywane na sztalugach obrazy miały tworzyć otwartą strukturę ekspozycji. Dzięki niej światło nie "grało" tylko na obrazach, lecz również w przestrzeni. Prezentację oraz prace z lat 1957-1973 artysta nazwał "pozytywną przestrzenią iluzyjną".

W 1961 roku artysta wyjechał z Polski. W latach 1964-64 mieszkał w Berlinie Zachodnim. Później do 1966 roku - w Anglii, skąd przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Do Polski wrócił w 1999 roku. Zamieszkał we wsi Błędów ok. 60 km od Warszawy.

W 1970 roku Wojciech Fangor jako jedyny dotychczas polski artysta miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu.

Wojciech Fangor został laureatem nagrody im. Jana Cybisa za 2014 rok. Nagrodę otrzymał za całokształt twórczości. W 2009 roku samorząd województwa mazowieckiego uhonorował artystę Nagrodą im. Norwida w dziedzinie sztuk plastycznych. Fangor został też w 2011 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: rp.pl/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA