fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Czescy policjanci numerują uchodźców

AFP
Metoda czeskich policjantów, którzy flamastrami piszą numery na przedramionach uchodźców, kojarzy się z Holokaustem - pisze BBC.

Taką metodę czeska policja przyjęła wobec około 200 imigrantów przebywających na dworcu w miejscowości Breclav w południowych Morawach.

Policjanci oznakowali imigrantów, wpisując im na przedramionach numery. Jak twierdzą, miało to na celu przede wszystkim ich identyfikację oraz zapobieżenie zagubieniu się członków poszczególnych rodzin. Kontakt z imigrantami jest tym bardziej utrudniony, że większość z nich nie ma żadnych dokumentów i ne zna języka angielskiego.

Postępowaniem policji oburzeni są przedstawiciele organizacji ochrony praw człowieka.

- To straszne obrazy - mówiła BBC Hana Frankova, prawniczka z pozarządowej organizacji pomocy uchodźcom. - To postępowanie jest absolutnie sprzeczne z Konwencją o Uchodźcach, która zakazuje sygnatariuszom wszelkiej stygmatyzacji uchodźców, którzy nie są w stanie się wylegitymować jakimikolwiek dokumentami.

Dodała jednocześnie, że w Czechach nie została opracowana żadna procedura identyfikacji azylantów.

Uchodźcy przebywają obecnie w kilku salach, oczekując na sprawdzenie, czy złożyli w Czechach wnioski o azyl. Jeśli okaże się, że nie  Czesi mają prawo odesłać ich do tego kraju Unii Europejskiej, w których zostali po raz pierwszy zarejestrowani. Ponieważ większości z imigrantów nie zależy na pozostaniu w Czechach, prawdopodobnie po przetrzymaniu około 6 tygodni zostaną jednaj wypuszczeni, by mogli kontynuować podróż. Najprawdopodobniej do Niemiec.

- Czeskie władze prezentują uchodźców jako przestępców - mówiła Frankova. - To nie wpływa pozytywnie na ich odbiór w społeczeństwie.

Według badań, wrogość wobec imigrantów jest w Czechach powszechna - 94 procent badanych opowiada się za zawróceniem uchodźców do krajów pochodzenia, jedna trzecia (32 proc.) jest przeciwna udzieleniu im jakiejkolwiek pomocy. Ponad trzy czwarte Czechów chce wystąpienia ze Strefy Schengen, która umożliwia podróżowanie bez paszportu, i powrotu czeskich żołnierzy do pilnowania granic.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA