Gest władz w Rzymie to jeden z elementów umacniania włosko-chińskich stosunków po tym, jak Włochy jako pierwszy kraj w Europie Zachodniej przystąpiły do współpracy z Chinami w ramach tzw. Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Inicjatywa Pasa i Szlaku, ogłoszona przez Xi Jinpinga w 2013 roku, ma na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku -  dawnej drogi lądowej łączącj Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, wykorzystywanej od III w. p.n.e. do XVII n.e.

Współcześnie ma ona być dla Chin strategicznym projektem ekonomicznym, którego infrstruktura połączy Chiny nie tylko z Europą i Bliskim Wschodem, ale i z innymi krajami Azji Środkowej oraz z Afryką.
 
W geście dobrej woli, zacieśniającej stosunki obu państw, Włochy zwrócą 796 "nielegalnie wywiezionych" z Chin zabytków, wśród których jest m.in. czerwona ceramika z czasów neolitycznej kultury Majiayao (3100-2700 p.n.e) czy porcelana z czasów dynastii Song (960-1279 n.e.).

Decyzja o zwrocie zabytków zapadła na mocy wyroku sądu w Mediolanie, który w listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnął problem własności nielegalnie przemyconych zabytków na korzyść Chin.

Porozumienie o przejęciu przez Chiny zostało podpisane w ostatni piątek przez włsokiego ministra dziedzictwa kulturowego Alberta Bonisoli i jego chińskiego odpowiednika Luo Shuganga.

- Jesteśmy dumni, że możemy zwrócić te zabytki naszym przyjaciołom, bo reprezentują one dziedzictwo i tożsamość Chińczyków - powiedział Bonisoli.

Chiny od lat poszukują skutecznych metod na zwrot skradzionych lub przemyconych zabytków, które znajdują się w największych muzeach świata i prywatnych kolekcjach.