fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Chiński dziadek podbija Internet

scmp.com
Ding Bingcai jest żywym dowodem na to, że na zrobienie kariery nigdy nie jest za późno.

Jeżeli uważaliście do tej pory, że po pułkownik Sanders, założyciel sieci restauracji KFC, może uchodzić za symbol udanego biznesu podczas jesieni życia, jesteście w błędzie. Amerykanin zaczął tworzyć swoje imperium po przekroczeniu 65. roku życia. Chińczyk Ding Bingcai stał się internetową sławą będąc 20 lat starszy.

Ding przeżył w nowoczesnych Chinach praktycznie wszystko, co tylko się dało. Podczas jego dzieciństwa Mao Zedong ruszał w Długi Marsz, który następnie cementował chińskich komunistów. Był świadkiem II wojny światowej, reform ChRL, jej propagandowych wzlotów i skrzętnie ukrywanych przed światową opinią publiczną upadków. Przez całe życie był rolnikiem, uprawiał ryż i sprzedawał także własnoręcznie ścinane bambusy. Dziś jego wnuk, Ding Guoliang dał mu nowe życie modela.

Młodszy Ding woli przedstawiać się Jesse. Na co dzień ubiera się w modne ubrania, których nigdy nie nosił jego dziadek. To on przekonał 85-latka do kilku sesji fotograficznych, w których staruszek z przeciętnego Chińczyka stał się ikoną mody.

Krajowe gazety nazwały starszego Dinga trendsetterem wśród seniorów. Oficjalny dziennik partii komunistycznej pisał o jego wyjątkowej klasie, wyczuciu smaku i zdolności do chwytania za serce. Senior dopiero po pewnym czasie od osiągnięcia niespodziewanej popularności dał się namówić na wywiad, ponieważ sam przyznaje, że nie potrafi za bardzo opowiadać o sobie. Nagła zmiana jakości życia daje mu dużo radości.

Zdjęcia dziadka i wnuczka ubranych w te same garnitury, kapelusze i dodatki robią furorę w chińskiej sieci. Sesja odbyła się w ubiegłym roku w mieście Xiamen, trwała 3 dni. Jesse jest profesjonalnym fotografem, jednym z dziesięciorga wnuków Dinga. Przed trzema laty Chiny ogarnęła podobna moda na przedstawianie mody przez seniorów. Wówczas prym wiodła Liu Qianping, 72-letnia babcia pozująca do zdjęć w strojach uszytych przez swoją wnuczkę. W Chinach mieszka obecnie ponad 222 mln obywateli mających co najmniej 60 lat. Według urzędu statystycznego stanowią ok. 16 proc. całej populacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA