fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Będą rządowe pieniądze na węgiel ze zwałów

Bloomberg
Podczas corocznych uroczystych obchodów Barbórki premier rządu Beata Szydło poinformowała górników o decyzji uruchomienia środków Agencji Rezerw Materiałowych na zakup „złogów polskiego węgla".
Zdaniem ekspertów to m.in. wciąż ogromna nadpodaż czarnego paliwa na polskim rynku, w tym prawie 5-6 mln ton leżących na samych zwałach jest przyczyną spadku cen węgla.
Zdaniem szefowej rządu PiS polskie górnictwo powinno być doinwestowane i nowoczesne. Jak to osiągnąć? - Trzeba łączyć sektor energetyczny z górnictwem - powiedziała w Libiążu Szydło.
Szefowa rządu odwiedziła w piątek rano świętujących 4 grudnia Barbórkę górników z należącego do spółki Tauron Wydobycie Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Spotkała się tam z władzami grupy Tauron i spółki Tauron Wydobycie.
- Potrzebujemy polskiej, szybko rozwijającej się gospodarki, a ta gospodarka potrzebuje polskiego górnictwa. To jest dzisiaj najistotniejsze, byśmy umieli się w tej ważnej sprawie porozumieć, żebyśmy umieli znaleźć drogę, którą powinno pójść górnictwo razem z energetyką, bo trzeba te branże łączyć- powiedziała Szydło.
Zakład Górniczy Janina to jedna z dwóch kopalń spółki Tauron Wydobycie z grupy Tauron. Inna spółka Tauronu - Nowe Brzeszcze Grupa Tauron - finalizuje właśnie przejęcie części wcześniej należących do Kompanii Węglowej Brzeszcz od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Dzięki nabyciu Brzeszcz zakłady wydobywcze grupy Tauron będą pokrywały zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu w ponad 50 proc. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc. (w oparciu o pracę Zakładu Górniczego Janina w Libiążu i Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie). Tauronu zapowiedział już, że zainwestuje w Brzeszcze co najmniej 200 mln zł w ciągu dwóch lat.
Po uroczystościach w Libiążu premier pojechała do Brzeszcz, skąd pochodzi, by także tam wziąć udział w obchodach Barbórki.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA