fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Mało wiadomo o debiucie Aramco

AFP
Saudyjski gigant naftowy sprzeda 0,5 proc. swych akcji indywidualnym inwestorom detalicznym, a rząd będzie mieć roczny okres blokowania ich dalszej sprzedaży po debiucie — wynika z prospektu emisyjnego

Dokument liczący ponad 600 stron zawiera jednak mało szczegółów, brak informacji o tym jaka część akcji Aramco trafi na giełdę czy też o zobowiązaniach głównych inwestorów — pisze Reuter. Jego informatorzy podali, że na saudyjską giełdę trafi 1-2 proc. akcji. Oferta zacznie się 17 listopada.

Aramco ogłosił 3 listopada pierwotną ofertę publiczną (IPO) po kilku falstartach, bo następca tronu chce pozyskać miliardy dolarów na zróżnicowanie gospodarki kraju, by była mniej zależna od ropy naftowej.

Wśród zagrożeń wymienionych w prospekcie są ataki terrorystów, naruszenie przepisów o konkurencji, prawo saudyjskiego rządu do decydowania o maksymalnym wydobyciu ropy i nakazywania Aramco, by podejmował działalność nie związaną z zasadniczą. Gigant naftowy może także zmienić bez uprzedzenia politykę wypłat dywidendy mniejszościowym udziałowcom.

Czytaj także: Najbogatsi Saudyjczycy zrzucą się na ratowanie Aramco

Okres blokujący

Według prospektu, rząd będzie mieć „statutowy okres blokujący” 6 miesięcy dysponowania akcjami po debiucie i wynikający z umowy 12-miesięczny. Aramco nie będzie mógł przez 6 miesięcy wprowadzić na giełdę dodatkowych akcji, będzie ograniczony przez 12 miesięcy w emitowaniu nowych.

Oferta dla inwestorów instytucjonalnych zacznie się 17 listopada i potrwa do 4 grudnia, inwestorzy detaliczni mogą zgłaszać się w okresie 17-28 listopada. Koordynatorem umowy jest bank Goldman Sachs.

„IPO Aramco to okazja, której nie należy przegapić, bo akcje największego na świecie holdingu są absolutną korzyścią” — napisał na twitterze Saudyjczyk Abdulrahman.

Aramco prowadził rozmowy z narodowymi funduszami inwestycyjnymi znad Zatoki i z Azji, także z bogatymi Saudyjczykami, aby zapewnić sobie najważniejszych inwestorów, ale żaden jeszcze nie zgłosił się oficjalnie. Rosyjsko-Chiński Fundusz Inwestycyjny pracuje nad przyciągnięciem chińskich inwestorów — poinformował szef RDIF.

Początkowe nadzieje na sprzedaż w ramach IPO 5 proc. na giełdzie krajowej i na zagranicznych rozwiały się w 2018 r., gdy procedurę wstrzymano w związku z debatą, na których giełdach zagranicznych. Aramco wyjaśnił, że harmonogram odroczono, bo holding zaczął kupno 70 proc. firmy petrochemicznej Saudi Basic Industries Corp (SABIC).

Analitycy z banków pracujący na giełdzie w Rijadzie przewidują wycenę Aramco w widełkach 1,2 — 2,3 bln dolarów. Osiągając 2 bln Aramco może pozyskać 40 mld USD, bijąc dotychczasowy rekord 25 mld uzyskanych w 2014 r. przy debiucie Alibaby. Ta wycena byłaby dwukrotnie większa od Microsoftu, najcenniejszej teraz spółki na świecie, i 7-krotnie od Exxon Mobil, największego koncernu naftowego pod względem wartości.

- Ze względu na wielkość firmy i zapewne wolny obrót akcjami Aramco powinien kwalifikować się w ciągu 10 dni po IPO do szybkiej procedury wejścia do wskaźników FTSE i MSCI Emerging Market — stwierdził Dominic Bokor-Ingram, starszy zarządca porftelowy w Fiera Capital (Europe).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA