fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Bayer zapłaci mniejszą karę za Roundupa Monsanto

Bloomberg
Sędzia z Kalifornii postanowił zmniejszyć z 80 mln do 50 mln maksymalne odszkodowanie przyznane przez ławę przysięgłych Edwinowi Hardemanowi, który zarzucił Monsanto, że jego herbicyd Roundup wywołał u niego raka

Sędzia rejonowy z San Francisco, Vince Chhabria uznał, że suma 75 mln dolarów odszkodowania przyznana w marcu jest za wysoka. — Jest dość oczywiste, że konstytucja zobowiązuje mnie do zmniejszenia karnego odszkodowania, a kwestia polega tym na tym, o ile — powiedział podczas sesji sądu rozpatrującego wniosek właściciela Monsanto, Bayera o uchylenie całego wyroku. Sędzia zapowiedział ogłoszenie swej decyzji do końca przyszłego tygodnia.

Bayer zarabia na Monsanto, ale ma z nim wiele problemów

Ława przysięgłych przyznała Hardemanowi kompensatę 5 mln dolarów i karne odszkodowanie 75 mln, ale Sąd Najwyższy w USA ustalił wcześniej, że maksymalne odszkodowanie może być 9-krotnością kompensaty. Sędzia Chhabria zapowiedział też, że zamierza obniżyć sumę kompensaty, bo Hardeman został całkowicie wyleczony i jest mało prawdopodobne, by obecnie cierpiał tak samo jak wcześniej.

Bayer wystąpił o całkowite uchylenie wyroku, zaprzecza, by Roundup był rakotwórczy, ale ma w Stanach z jego powodu ponad 13 400 pozwów — informuje Reuter.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA