fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rosyjski bursztyn idzie na parkiet

123rf.com
Największy na świecie przemysłowy wydobywca bursztynu - zakład z sąsiadującego z Polską Kaliningradu przygotowuje się do wejścia na giełdę.

Kaliningradzki Kombinat Bursztynowy (KJK), należący do państwowej korporacji zbrojeniowej Rostech, rozpoczął ocenę gotowości do IPO, poinformował Michaił Zacepin dyrektor generalny zakładu.

- Zaprosiliśmy poważnych specjalistów, którzy ocenią nasze możliwości. Pracę rozpoczyna już grupa robocza. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile to zajmie czasu - dodał dyrektor.

- Publiczna emisja na giełdzie da nam dodatkowe pieniądze. A to pozwoli na modernizację i rozwój. Ale musimy to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem - przyznał menadżer.

Kombinat z Kaliningradu to największa na świecie firma pod względem wielkości wydobywanej skamieniałej żywicy. W złożach, gdzie pracują Rosjanie znajdować się ma do 90 proc. wszystkich udowodnionych zasobów bursztynu na świecie. Zasoby bursztynu w granicach okręgu górniczego kombinatu to ponad 110 tys. ton.

Przychody kombinatu w 2017 r zwiększyły się 3,3 razy r/r do 3,98 mld rubli (70 mln dol.); zysk netto był 8,4 raza większy niż rok wcześniej i wyniósł 1,76 mld rubli (30 mln dol.).

Jesienią 2017 r Moskwa ogłosiła strategię dla bursztynowej branży w Rosji. Główne założenia, to pozostawienie w kraju niemal całego bursztyn oraz skuteczna konkurencja na rynku biżuterii bursztynowej.

Zgodnie z dokumentem w I etapie (2017-2018) główne zadania to ochrona potencjału bursztynowej branży i zmniejszenie wpływu niekorzystnej koniunktury zewnętrznej. Zostanie też uruchomiona pomoc państwa, co pozwoli na zachowanie aktywów i zatrudnianie specjalistów.

W II etapie (2019-2025) wzrośnie wydobycie do poziomu lidera bursztynowej produkcji czyli Polski a dokładniej Gdańska, gdzie powstaje 70 proc. światowej biżuterii z bursztynu. Rosyjski eksport skamieniałej żywicy na spaść, a rosyjscy producenci korzystać z najnowszych technologii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA