fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Różowy brylant z syberyjskiej kopalni

Jeden z różowych diamentów z syberyjskiej kopalni koncenu Alrosa
Bloomberg
Rosyjski koncern Alrosa sprzedał wyjątkowy różowy brylant amerykańskiemu kolekcjonerowi Larremu Westowi. Cena kamienia nie została upubliczniona.

Kamień o szlifie określanym jako cushon (poduszka powietrzna), ma kolor Fancy Intense Pink Purple (Fantazyjny Intensywny Różowo Fioletowy). Waży 6,1 karata i jest pierwszym rosyjskim brylantem, który kolekcjoner kupił bezpośrednio od Alrosa.

Czytaj także: Czy na blasku diamentów można jeszcze zarobić

Diament, z którego wykonany został brylant, wydobyto w Jakucji, gdzie kopalnie diamentów są wyjątkowe - mają kształt lejów zagłębionych w ziemi na pół kilometra. Ziemię bogatą w kamienie, wywożą stamtąd po spiralnych drogach wielkie Kamazy. Leje kreują specyficzny mikroklimat z własnym ciśnieniem i temperaturą, dlatego np. obowiązuje zakaz latania nad nimi helikopterów. Wiry powietrza mogą zassać maszynę.

Do diamentu dla Westa, Alrosa dołączył paszport cyfrowy z pełnym opisem kamienia, jego szlifu i doświadczenia rzemieślnika, który z diamentu wykonał brylant, a także historii wydobycia.

„W miarę zmniejszającego się światowego wydobycia diamentów, różowe brylanty będą coraz rzadsze, a co za tym idzie - coraz cenniejsze. Ten pierwszy brylant, który kupiłem bezpośrednio od Alrosa ma wspaniałe charakterystyki i oczywiście zajmie godne miejsce w mojej kolekcji - skomentował West, w komunikacie cytowanym przez agencję Prime.

Larry West jest właścicielem nowojorskiej firmy L.J. West Diamonds. Od ponad 40 lat Amerykanin kolekcjonuje najoryginalniejsze kolorowe brylanty. Kolekcję może zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles.

Alrosa to drugi dostawca diamentów na światowy rynek. Ma 27 proc. w rynku globalnym (liderem jest brytyjski De Beers). Rosjanie słyną nie tylko z diamentów o zimnym blasku, ale też w kolorowych kamieni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA