fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Chiny importują ropę z Wenezueli, pomimo sankcji USA

AFP
Reżim Wenezueli znów eksportuje ropę do Chin, pomimo amerykańskich sankcji.

Według agencji Reuters pierwszym tankowcem, który wznowił bezpośrednie dostawy wenezuelskiej ropy do Chin, był statek „Kyoto". Jak wynika z danych monitoringu tankowców TankerTrackers, „Kyoto" pod koniec sierpnia załadowany został 1,8 mln baryłkami ropy w wenezuelskim porcie Jose. 

Inny tankowiec „Warrior King" wyładował wenezuelską ropę w chińskim porcie Baiyuquan. W listopadzie tankowce PetroChina załadowały ropę w Wenezueli i skierowały się do Państwa Środka, podała agencja, powołując się na harmonogramy eksportu państwowego koncernu paliwowego PDVSA, dokumenty przewozowe i dane Refinitiv Eikon.

Stany Zjednoczone nałożyły na Wenezuelę cały zestaw sankcji. Najbardziej bolesne okazało się zamrożenie kont tego kraju w Europie oraz zablokowanie aktywów i interesów koncernu PDVSA wartych 7 mld dolarów w jurysdykcji USA, a także zakaz transakcji nimi. Według Białego Domu kolejne 11 mld dolarów Wenezuela straciła na ograniczeniach w eksporcie ropy.

W końcu sierpnia 2019 r. po rozszerzeniu sankcji w których Biały Dom, zagroził partnerom handlowym Wenezueli zakazem transakcji w amerykańskiej jurysdykcji, chińskie państwowe koncerny naftowe CNPC i PetroChina przestały odbierać ładunki ropy z portów w Wenezueli.

Eksport ropy, poza wyprzedażą krajowych zapasów złota, pozostaje jedynym obecnie źródłem dochodów reżimu wenezuelskiego. Nieudolne i skorumpowane rządy Nicolasa Maduro i jego dworu doprowadziły kraj posiadający najwięcej ropy na świecie, na gospodarcze i społeczne dno. Sklepy są puste, krajowy pieniądz nie istnieje, bo inflacja idzie w setki tysięcy procent; wyemigrowało już 3-4 miliony obywateli.

Wydobycie ropy jest najniższe w historii. Zgodnie z danymi OPEC wydobycie ropy w Wenezueli w czerwcu spadło o 199 tysięcy baryłek na dobę do 356 tysięcy. Dla porównania w 2009 r. Wenezuela pompowała 3,04 miliona baryłek na dobę. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA