fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Włoski rząd rozważy gwarancje dla ArceloraMittala

Bloomberg
Premier Giuseppe Conte powiedział, że jego rząd rozważy przywrócenie gwarancji nietykalności prawnej grupie ArcelorMittal, jeśli tylko potwierdzi ona umowę kupna huty Ilva.

Największy na świecie producent stali ogłosił wycofanie się z umowy z 2018 r. kupna największej w Europie huty w Taranto, bo rząd włoski postanowił cofnąć mu gwarancje, że nie będzie odpowiadać w sądzie za operacje czyszczenia okolic zakładu — przypomniał Reuter.

- Jeśli tylko Mittal zmieni zdanie i powie nam, że będzie dotrzymywać zobowiązań zawartych w kontrakcie, to rząd mógłby rozważyć nową formę ochrony prawnej — powiedział premier Conte w wywiadzie dla dziennika „Il Fatto Quaotidiano” mając na myśli prezesa grupy, Lakszmi Mittala.

Dodał jednak, że grupa z Luksemburga poinformowała go na poprzednim spotkaniu, iż problem jest „przemysłowy, nie prawny” i że tak czy inaczej zmieni swe zdanie o inwestowaniu. 

Conte zapowiedział wkrótce nowe spotkanie z kierownictwem grupy w sprawie przyszłości Ilvy, jego rząd złożył już w sądzie w trybie pilnym wniosek o zablokowanie decyzji o wycofaniu się ArceloraMittala z umowy. 

Wiceminister gospodarki, Antonio Misiani powiedział w rozgłośni RAI, że znacjonalizowanie Ilvy stworzyłoby problemy z Komisją Europejską, więc rząd powinien pracować nad rynkowym rozwiązaniem, gdyby ArcelorMittal istotnie wycofał się z umowy kupna tej huty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA