fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Dwie trzecie Polaków za prawem do aborcji do 12 tygodnia ciąży

jeden z protestów Strajku Kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji
Fotorzepa, Jerzy Dudek
W ciągu 21 miesięcy o 13 pkt. proc. wzrosła liczba osób w Polsce, które uważają, że kobieta powinna mieć prawo do przerwania ciąży do 12 tygodnia - wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press.

Uczestników sondażu spytano, czy "kobieta powinna mieć prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia jej trwania?". Jak podało OKO.press, badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 listopada 2020 r. O wynikach portal poinformował we wtorek.

Z sondażu wynika, że za tym, by kobiety miały prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia opowiada się dwie trzecie Polaków (66 proc.). Co czwarty ankietowany (26 proc.) odpowiedział "nie", 8 proc. uczestników badania wybrało odpowiedź "nie wiem".

W poprzednim sondażu Ipsos dla OKO.press na ten temat, przeprowadzonym w połowie lutego 2019 r., za prawem do przerywania ciąży do 12 tygodnia opowiedziało się 53 proc. pytanych, 35 proc. było przeciw, zdania nie miało 12 proc.

Ostatni sondaż pracowni został przeprowadzony miesiąc po tym, jak Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie aborcji. TK orzekł że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania.

Decyzja Trybunału wywołała falę protestów, organizowanych m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Orzeczenie TK nie zostało dotąd opublikowane.

Źródło: OKO.press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA