fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Ruch Kukiz'15 chce zmian w konstytucji ws. TK; proponuje klubom spotkanie

Fotorzepa/Marta Bogacz
Wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy - to propozycje zmian w konstytucji, które - według polityków Ruchu Kukiz'15 - pozwolą zakończyć spór wokół TK.

Lider Ruchu Paweł Kukiz zaproponował szefom klubów parlamentarnych spotkanie w czwartek o godz.12, na którym miałaby się odbyć dyskusja nad propozycjami Ruchu Kukiz'15.

Kukiz powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub proponuje trzy poprawki do konstytucji, dotyczące Trybunału Konstytucyjnego: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy.

"Wiemy, w jaki sposób wyjść z kryzysu ustrojowego, w jakim obecnie się znaleźliśmy" - przekonywał Kukiz. Dlatego - argumentował - proponuje szefom klubów spotkanie, na którym miałaby się odbyć dyskusja nad propozycjami Ruchu Kukiz'15.

Poseł Tomasz Rzymkowski (Ruch Kukiz'15) wyjaśnił, że propozycja zwiększenia składu TK z 15 do 18 członków oznacza, że trzej sędziowie wybrani 8 października zostaną zaprzysiężeni przez prezydenta; ponadto pięciu sędziów wybranych przez Sejm 2 grudnia i już zaprzysiężonych, zostanie skutecznie przyjętych w skład TK przez prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego.

Jak ocenił, wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 spowoduje zwiększenie apolityczności, niezależności i niezawisłości sędziów, co - przekonywał - wymusi znalezienie kandydata na sędziego TK "ponad podziałami", niezwiązanego z żadną opcją polityczną.

Z kolei - według Rzymkowskiego - sytuacja, w której Trybunał wyrokuje o zgodności ustawy o TK z konstytucją jest nie do zaakceptowania, ponieważ podważa to fundamentalną zasadę cywilizacji łacińskiej, według której nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. Dlatego - wyjaśnił poseł - Ruch Kukiz'15 proponuje, aby to Sąd Najwyższy badał zgodność ustawy o TK z konstytucją.

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA