fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kampania Fundacji Dorastaj z Nami: Dorosnąć do nowego życia

fot. Fundacja Dorastaj z Nami
Jedną z postaci kampanii Fundacji Dorastaj z Nami jest syn tragicznie zmarłej pracownicy ośrodka pomocy społecznej.

Szesnastoletni Tomasz Kowalczyk jest bohaterem akcji wspierającej działania pomocowe kierowane do dzieci funkcjonariuszy publicznych, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach.

Obok niego w kampanii pokazana jest postać Hanny, której tata – ratownik TOPR – zginął w Tatrach, ratując życie turystów, a także Kamil, syn strażaka, Piotr – syn pilota wojskowego, który zginął w wypadku lotniczym.

Gdy utracili rodziców, mieli po kilka lat, teraz są na progu dojrzałości.

Mama Tomasza Kowalczyka zmarła w płomieniach podpalona przez podopiecznego w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Makowie Mazowieckim. Do tragedii doszło w grudniu 2014 r.

Tomasz wspomina telefon z tą informacją. – Pamiętam strach oczekiwania na wieści ze szpitala, do którego trafiła poparzona mama. I pamiętam ogromny ból, który poczułem, gdy usłyszałem, że nie żyje. Świąt Bożego Narodzenia 2014 roku, które nadeszły sześć dni po śmierci mamy, już nie pamiętam. Nie pamiętam też kilku następnych miesięcy, kiedy prawie nie wychodziłem z domu i zamknąłem się na wszelkie emocje – dodaje nastolatek.

– Kiedy mama odeszła, miałem 11 lat, brata oraz babcię i dziadka, którzy się nami zaopiekowali. Nie czułem się samotny, ale przeżywałem właśnie czas buntu i nie mogłem ani pogodzić się z odejściem mamy, ani ułożyć sobie relacji z nowymi opiekunami. Kłóciłem się sam ze sobą i z innymi dwa lata. Potem zacząłem układać siebie i swoje życie na nowo. Pomógł mi czas, koledzy w nowej szkole i psycholog z Fundacji Dorastaj z Nami – opisuje Tomasz.

Dziś chodzi do LO w Skierniewicach i znajduje się właśnie pod opieką Fundacji Dorastaj z Nami.

– Babcia mówi, że dzięki niej „żyje nam się lepiej", bo ma z czego opłacić korepetycje dla mnie z matematyki, miejsce w akademiku dla mojego brata oraz wysłać nas na wakacje i ferie zimowe – opisuje.

Po tragicznym zdarzeniu w Makowie Mazowieckim resort pracy podjął kroki, których celem była poprawa bezpieczeństwa pracowników socjalnych.

Od 2015 r. zbierane są dane o atakach agresji, w tym również słownych, skierowanych przeciwko pracownikom jednostek pomocy społecznej.

Z danych udostępnionych „Rzeczpospolitej" przez ministerstwo wynika, że w 2015 r. odnotowano 117 takich zdarzeń, w 2016 r. – 45, w 2017 r. – 64, w 2018 r. – 50, a w 2019 r. – 20. Większość zdarzeń została zgłoszona na policję i do prokuratury. Jednocześnie w nowelizacji ustawy o pomocy społecznej znalazł się zapis umożliwiający takim pracownikom np. w trakcie wywiadu środowiskowego otrzymanie asysty policji.

Organizowane są też szkolenia dla pracowników socjalnych „w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa".

Kampanię „Dorosnąć do nowego życia" realizuje Fundację Dorastaj z Nami. Od blisko dziesięciu lat wspiera ona dzieci osierocone przez rodziców, którzy zginęli, pełniąc służbę publiczną: wojskowych, policjantów, ratowników, strażaków lub pracowników socjalnych i służb granicznych.

Poprzez kampanię chce zwrócić uwagę społeczną na problem i sytuację tych dzieci oraz ich potrzeby. Jednocześnie przypomina, jak duże znaczenie ma służba publiczna i jaką rolę odgrywa w codziennym życiu każdego z nas.

– Ta kampania, mimo że dotyczy bardzo trudnych przeżyć, jest pozytywna i daje nadzieję. Pokazujemy w niej, że każde dziecko może wyrosnąć z żalu i poczucia samotności po nagłej stracie rodzica, że może mocno stanąć na własnych nogach i realizować swój własny plan na życie, jeśli otrzyma właściwą pomoc. – mówi Magdalena Pawlak, prezes Fundacji Dorastaj z Nami.

– Nasi podopieczni, którzy utracili rodziców jako dzieci, dzielą się swoimi doświadczeniami, dając niesamowite świadectwo siły, hartu ducha i dojrzałości. A jednocześnie solidarności z tymi, którzy nadal potrzebują pomocy.

Kampania potrwa od 1 listopada 2019 do 30 kwietnia 2020 roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA