fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Więcej parad pod tęczową flagą

11 sierpnia parada przeszła ulicami Poznania
AFP
Szybko przybywa marszów równości. – To reakcja na język PiS – twierdzą ich uczestnicy.

11 sierpnia przez Poznań przeszedł Marsz Równości. Tego dnia po raz pierwszy w Polsce odbyły się też w tym mieście wybory najpiękniejszego geja Europy Mr Gay Europe. O marszu stało się jednak głośno z innego powodu: wypowiedzi szefa MON Mariusza Błaszczaka, który w Telewizji Trwam nazwał go „kolejną paradą sodomitów".

Minister jednak będzie miał w tym roku więcej powodów do niepokoju, bo takich parad przybywa. – To wygląda jak efekt domina. Do tej pory takie wydarzenia odbywały się w dużych, co najmniej półmilionowych, miastach. To się jednak szybko zmienia – mówi działacz LGBT Tomasz Szypuła, który pomagał przy organizacji Marszu Równości w Rzeszowie.

Przeczytaj też: Czy Błaszczak powinien odejść za nazwanie gejów sodomitami? [SONDAŻ]

Miastem, w którym po raz pierwszy odbył się Marsz Tolerancji, jest np. Konin. Zorganizowała go w maju młodzież. Zareagowała w ten sposób na falę hejtu, która dotknęła konińskie liceum po zamieszczeniu w internecie filmu z apelem o tolerancję. Pod koniec czerwca Marsz Równości po raz pierwszy odbył się w Rzeszowie, a kilka dni później w Opolu i Częstochowie.

W niektórych miastach dochodziło do prób zablokowania marszów przez skrajną prawicę, a frekwencja z punktu widzenia Warszawy nie wydawała się imponująca: w Opolu było to kilkaset osób, a w Rzeszowie – ponad tysiąc.

Tomasz Szypuła twierdzi jednak, że te liczby wcale nie są małe. – Uczestnicy marszów w miejscowościach, gdzie wszyscy się znają, mają naprawdę wiele do stracenia.

Poza tym marsze równości odbyły się w też w miastach, w których organizowane są od lat. To Kraków, Gdańsk i Warszawa, która gości największą w kraju Paradę Równości. – Z roku na rok uczestniczy w nich coraz więcej osób. Przykładowo Pride Week w Poznaniu zgromadził 7 tys. uczestników, o 2 tys. więcej niż przed rokiem – mówi Paweł Zabilski, organizator wyborów Mr Gay Europe w Polsce.

Skąd ta popularność? Ich uczestnicy twierdzą, że przyczyn jest kilka: coraz lepsze zorganizowanie środowisk LGBT i większa społeczna otwartość na ich postulaty. Jednak przede wszystkim uważają, że marsze są reakcją na ostry język polityków PiS. Wypowiedź Błaszczaka nie była bowiem pierwsza. Po marszu w Częstochowie szef MSWiA Joachim Brudziński mówił o „oczywistej kulturowej i religijnej prowokacji środowisk LGBT". W niecenzuralnych słowach wypowiada się na Twitterze także posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

– W takich miejscach jak Rzeszów nie ma nawet porządnie zorganizowanego środowiska LGBT. Ale są ludzie, którzy czują się obrażeni językiem nienawiści polityków PiS. Przykładowo osobą, która w ratuszu w tym mieście zarejestrowała marsz, była Magdalena Koryl z Kongresu Kobiet, która choć sama jest heteroseksualna, solidaryzuje się z ruchem LGBT – zauważa Tomasz Szypuła.

Czy rzeczywiście politycy PiS podsycają społeczne nastroje? Poseł tej partii Jan Mosiński zwraca uwagę, że to członkowie środowiska LGBT często przekraczają granicę dobrego smaku. – Pamiętam wypowiedź Roberta Biedronia, który – gdy wywrócił się w trakcie programu telewizyjnego – powiedział: „w moim przypadku boląca pupa znaczy, że było dobrze". Staram się zrozumieć tę odmienność. Jednak niech odbywa się bez epatowania i opluwania wartości religijnych – apeluje.

W tym roku marsze równości po raz pierwszy odbędą się jeszcze w Szczecinie, Zielonej Górze i Lublinie, a do Katowic impreza wraca po latach. Po raz kolejny odbędą się w Toruniu i Wrocławiu. W przyszłym roku takie imprezy zaplanowano po raz pierwszy w Kielcach i Olsztynie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA