fbTrack

Społeczeństwo

Nie żyje Bronisław Opałko. Wcielał się w słynną Genowefę Pigwę

Bronisław Opiłko, przez ponad 30 lat wcielał się w postać Genowefy Pigwy. Zmarł dziś w wieku 66 lat.
www.youtube.com
W sobotę nad ranem zmarł Bronisław Opałko, znany artysta kabaretowy. Aktor, który wcielał się w postać Genowefy Pigwy. Miał 66 lat – podało Radio Kielce.

Bronisław Opałko pochodził z Kielc. Był absolwentem Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Już podczas studiów występował w kabarecie „Pod postacią", potem założył „Orkiestrę do Użytku Wewnętrznego".

W 1987 roku Bronisław Opałko założył własny kabaret - "Pigwa show". Wcielał się w nim postać Genowefy Pigwy, fikcyjnej mieszkanki Napierstkowa, którą odgrywał przez lata na scenach całej Polski, w telewizji i radiu.

W monologach Pigwa komentowała polską rzeczywistość i przywary. Pomysłodawcą postaci był Andrzej Błaszczyk - dziennikarz, poeta i satyryk, wykreował ją Opałko. Występowali z nim także dziennikarze telewizyjnego Teleexpressu: Zbigniew Krajewski, Wojciech Nowakowski i Wojciech Reszczyński.

W 1993 wyprowadził się z Kielc do jednej z podkieleckich wsi, gdzie miał własne studio nagraniowe. Od 2005 roku prowadził audycję "Radio Pigwa" w Radiu Kielce.

- Czasami nie mogłem patrzeć na babkę (Genowefę - przyp. red.) i powiem, że dobry kielich pomógł mi to zagrać. Byłem bardziej rozluźniony. To były straszne doły, organizm domagał się alkoholu, po przebudzeniu zaczynało się dzień od piwka – opowiadał w jednym z wywiadów satyryk.

W 2015 roku o artyście zrobiło się głośno, gdy usłyszał wyrok skazujący na rok i osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata za uprawę konopi indyjskich. Według lokalnych mediów w jego garażu policja znalazła 5 krzaków marihuany. Opałko tłumaczył, że uprawiał je na własny użytek.

- Z wielką szczerością mówię państwu, że zdarzało się, że paliłem marihuanę i że wyhodowałem swój jeden krzak – mówił przed laty. Po wyroku poddał się leczeniu.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL