fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pojedynek mistrzów debaty w Natolinie

Adobe Stock
Czy posiadanie majątku większego niż potrzeba do zaspokojenia podstawowych potrzeb jest nieetyczne? Czy lepszy byłby świat, w którym miłość w rodzinie jest bezwarunkowa? – o tym dyskutowali uczestnicy europejskich mistrzostw debatowania sportowego.

Mistrzostwa European Round Robin odbyły się w na początku lipca w Kolegium Europejskim w warszawskim Natolinie. Głównymi celami wydarzenia było promowanie najwyższej jakości debatowania, które na pierwszym miejscu stawia merytoryczną argumentację, ale także danie impulsu uniwersytetom, szkołom, samorządom i instytucjom państwowym do szerzenia nauki debatowania.

– W ramach Natolin European Round Robin Debating Championships w Natolinie debatowało ze sobą 32 najlepszych debatujących z Europy i świata, którzy zademonstrowali umiejętności prowadzenia sporów, krytycznego myślenia i logicznej argumentacji na najwyższym światowym poziomie – mówi Łukasz Dobromirski, dyrektor ds. studenckich Kolegium Europejskiego w Natolinie.

– W Kolegium Europejskim w Natolinie zawsze stawiamy na to, aby uczyć się od najlepszych i głęboko wierzymy, że rozwijanie tych umiejętności pozwoli nam wszystkim konstruktywnie mierzyć się z wyzwaniami, jakie przed nami stoją, w Europie i na świecie – dodaje.

Debatowano m.in. o polityce nuklearnej Iranu, strategii gospodarczej Chin, ruchu LGBT+ oraz o moralności nadmiernego bogactwa. Zwycięzcami zostali Tom Manor i Noam Dahan z Tel Aviv Debating Society. – To, że w wielkim finale spotkały się drużyny z Serbii, Izraela i Wielkiej Brytanii, to nie przypadek – podkreśla Radosław Czekan z Warsaw Debate Chamber.

– Od lat w tych krajach konsekwentnie prowadzi się formalną lub nieformalną naukę debatowania wśród licealistów, studentów, a czasami jeszcze wśród młodszych czy też po prostu dorosłych. Debaty najlepszych z najlepszych w Natolinie miały przekonać nieprzekonanych, że warto inwestować w debatowanie sportowe. Sądząc po wrażeniach widowni, która spotkała się z tym sportem pierwszy raz – udało się! Debaty potrafią być dla przeciętnego widza pasjonujące, energetyzujące i rozwijające intelektualnie. Niemal wszyscy uczestnicy zadeklarowali chęć udziału w kolejnych edycjach – dodaje Radosław Czekan.

W Polsce debatowanie dorosłych zajmuje się przede wszystkim Warsaw Debate Chamber.

Mistrzostwa w Natolinie są bezprecedensowym wydarzeniem na skalę Europy i jednym z dwóch turniejów na świecie, w którym biorą udział wyłącznie najlepsi z najlepszych. Pierwsza edycja mistrzostw zakończyła się sukcesem, osiągając nie tylko zainteresowanie tysięcy debatujących, ale również szerszej publiczności, która pojawiła się na wydarzeniu.

Debaty sportowe to forma rywalizacji, w którą zaangażowane jest kilkadziesiąt tysięcy osób na całym świecie. Najczęstszą jej formą jest styl British Parliamentary. W debacie rywalizują cztery dwuosobowe drużyny na wylosowanych pozycjach: dwie na „Propozycji" i dwie na „Opozycji" argumentujące za i przeciw tezie poznanej 15 minut przed debatą. Drużyny nie współpracują ze sobą i muszą wygrać nie tylko z przeciwną stroną, ale również okazać się lepszymi od innej drużyny po swojej stronie. Debaty oceniane są przez doświadczonych sędziów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA