fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Liczba samobójstw homoseksualistów spada po legalizacji małżeństw

Pixabay
Badania wykazały, że liczba samobójstw wśród homoseksualnych kobiet i mężczyzn spadła o prawie połowę w Szwecji i Danii od czasu zalegalizowania małżeństw homoseksualnych w tych krajach.

Badanie jest wynikiem współpracy naukowców z Duńskiego Instytutu Zapobiegania Samobójstwom i Uniwersytetu Sztokholmskiego.  Okazało się, że liczba samobójstw w tej grupie spadła o 46% pomiędzy latami 1989-2002 i 2003-2016.

- Bycie w związku małżeńskim to ochrona przed samobójstwem - mówi Annette Erlangsen, która prowadziła badania.

Dla porównania spadek liczby samobójstw wśród osób heteroseksualnych spadł o 28 proc.

Odsetek samobójstw był jednak dwukrotnie wyższy wśród osób tej samej płci pozostających w związku małżeńskim niż wśród par płci przeciwnej, co odzwierciedla ogólnie wyższy odsetek samobójstw wśród osób LGBT+.

- To dobrze, że odsetek samobójstw zmniejszył się prawie o połowę, ale pozostaje niepokojąco wysoki, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że odsetek samobójstw może być wyższy wśród osób niezamężnych - uważa Erlangsen.

Osoby ze społeczności LGBT+ są co najmniej trzy razy bardziej skłonne do podjęcia próby samobójczej w porównaniu z młodzieżą hetroseksualną - wynika z badania przeprowadzonego w 2018 r. na podstawie rezultatów w 10 różnych krajach. 

Szwecja zalegalizowała małżeństwa homoseksualne w 2009 roku, trzy lata później takie prawo wprowadzono w Danii.

Małżeństwa homoseksualne są obecnie legalne w 27 krajach na całym świecie, z czego 16 w Europie.

Źródło: The Local
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA