fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Paryż: Bezdomny zaatakował nożem dzieło artysty współczesnego

zoetnet [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Napastnik uzbrojony w nóż poważnie uszkodził pracę słynnego francuskiego artysty koncepcyjnego Daniela Burena w Centre Pompidou w Paryżu - poinformowały władze placówki.

Muzeum podało, że dzieło „Peinture. Manifestation 3” doznało „poważnych uszkodzeń" w wyniku ataku, do którego doszło w czwartek po południu.

W oświadczeniu placówka przekazała, że pracownik muzeum zaalarmował o incydencie ochronę, a kamery wideo umożliwiły szybkie odnalezienie podejrzanego. Został on przekazany policji. Trafił pod obserwację psychiatryczną, ponieważ rzekomo po ataku zachowywał się "dziwnie", mamrocząc coś pod nosem. Według doniesień francuskich mediów, zatrzymany to osoba bezdomna.

W sprawie wszczęte zostało dochodzenie, po tym, jak muzeum złożyło skargę na policję. 81-letni artysta został poinformowany o incydencie, a sama praca została przeniesiona do magazynu Centre Pompidou w celu oszacowania zniszczeń i sprawdzenia, czy dzieło da się poddać renowacji.

Dzieło „Peinture. Manifestation 3” zostało stworzone przez Daniela Burena w 1967 roku. Do kolekcji muzeum zakupiono je w 1986 roku.

Incydent miał miejsce tydzień po tym, jak sprzed Centre Pompidou skradziono dzieło słynnego, tajemniczego brytyjskiego artysty ulicznego Banksy'ego. Muzeum, w którym znajduje się największa kolekcja sztuki współczesnej w Europie, nie było właścicielem dzieła Banksy'ego, ale złożyło w tej sprawie zgłoszenie na policję w sprawie zniszczenia mienia.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA