fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Rosjanie nie boją się, że roboty zabiorą im pracę

stock.adobe.com
Większość Rosjan nie obawia się, że rozwój sztucznej inteligencji (AI) może zagrozić ich zatrudnieniu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez centrum analityczne Bitrix24, którego wyniki cytuje TASS.

W sondażu, przeprowadzonym między 16 a 18 kwietnia, wzięło udział 1300 Rosjan zatrudnionych w firmach z branży IT, a także osoby zatrudnione w sprzedaży, marketingu, piarze, edukacji, logistyce i innych - większość ankietowanych pracowała w małych i średnich przedsiębiorstwach.

55 proc. ankietowanych wyraziło opinię, że już dziś sztuczna inteligencja wykonuje za nich część obowiązków służbowych. 78 proc. z nich jest zdania, że sztuczna inteligencja przejęła od nich do 10 proc. dotychczasowych obowiązków.

Z kolei 67 proc. Rosjan jest zdania, że roboty w miejscu pracy mają korzystny wpływ na wzrost gospodarczy Rosji.

50 proc. Rosjan liczy na rząd w sytuacji, gdy stracą pracę z powodu wprowadzenia sztucznej inteligencji i będą wymagać przekwalifikowania zawodowego. Jeden na pięciu ankietowanych uważa, że ci, którzy stracą pracę w wyniku robotyzacji muszą mieć zaoferowaną nową pracę, a 13 proc. - że w takiej sytuacji należy takim osobom zagwarantować stały dochód.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA