fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Belgia: Uczniowie opuszczają szkoły. Chcą walki ze zmianami klimatu

AFP
Tysiące uczniów i studentów w całej Belgii od trzech tygodni nie uczęszcza na zajęcia szkolne, a ponad 30 tys. młodych ludzi uczestniczyło w demonstracji w centrum Brukseli domagając się lepszej ochrony klimatu Ziemi - informuje AP.

Ruch protestu zaczął się od demonstracji kilku tysięcy uczniów szkół średnich. Teraz, w czwartkowej demonstracji wzięło już udział 32 tys. uczniów i studentów, którzy na czas demonstracji po raz kolejny opuścili zajęcia w szkołach i na uczelniach.

Kolejny taki marsz zaplanowany jest na niedzielę - tym razem wezmą w nim udział również osoby dorosłe. W ubiegłym miesiącu w takiej demonstracji wzięło udział 70 tys. osób.

"Planeta poradzi sobie bez nas, ale my nie poradzimy sobie bez planety" - głosił jeden z transparentów niesionych przez demonstrantów. Uczestnicy czwartkowego protestu skandowali "Młodzi dla klimatu".

Dwa tygodnie temu w takiej samej demonstracji wzięło udział 3 tys. uczniów. W ubiegłym tygodniu było ich już 12500 tysiąca. Demonstracje odbywają się w czasie, gdy w szkołach trwają lekcje.

- To coś bardzo ważnego, jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę tu być z przyjaciółmi i ratować planetę - powiedziała Kate Merhy, 16-letnia licealistka biorąca udział w proteście.

Niektóre szkoły pobłażliwie patrzą na nieobecność uczniów w czasie protestów - kilka domaga się dostarczenia przez nich selfie dowodzących, że w czasie nieobecności byli na demonstracji.

Tym razem, jak pisze AP, niektórym uczniom towarzyszyli dziadkowie. "Chcemy pokazać naszą solidarność z wnukami" - mówili.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA