fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nowa Kaledonia oderwie się od Francji? Referendum w listopadzie

By Eric Gaba (Sting - fr:Sting) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
W Nowej Kaledonii, posiadającej obecnie status terytorium zamorskiego Francji, w listopadzie odbędzie się referendum ws. niepodległości. Jeśli większość opowie się za oderwaniem od Francji, wówczas wyspa zmieni nazwę i swoją flagę oraz stanie się najmłodszym państwem świata - zauważa "The Guardian".

Daniel Goa, rzecznik ruchu niepodległościowego Front de Libération Nationale Kanak et Socialiste (FLNKS) podkreśla, że niepodległość kraju jest "nieunikniona" oraz że wiąże się z godnością zamieszkującego wyspę ludu Kanaków.

Czytaj także: Polski PKB mocny na świecie

- Dla nas to tylko kwestia czasu, a wiecie, że w Oceanii czas jest mierzony inaczej - podkreślił Goa.

Referendum niepodległościowe odbędzie się w Nowej Kaledonii 4 listopada. - Ta data ma kapitalne i historyczne znaczenie dla Kanaków, ponieważ kończy ona 164-letnią, nieprzerwaną walkę o nasz lud - podkreślił Goa.

Gdyby większość uczestników referendum zagłosowało za oderwaniem się od Francji, kraj miałby zmienić nazwę na Kanaky Nouvelle-Caledonie i przyjąć flagę FLNKS za swoją flagę narodową.

- Zapewnimy, by na arenie międzynarodowej nasza suwerenność została uznana i będziemy aplikować do ONZ - podkreślił Goa.

Jak pisze "The Guardian" za niepodległością kraju opowiadają się przede wszystkim rdzenni mieszkańcy wyspy. Przeciw są osoby mające europejskie korzenie. Z sondaży przeprowadzonych w maju wynikało, że większość zagłosuje przeciw niepodległości, ale jednocześnie wskazywały one, że wielu mieszkańców wyspy wciąż jeszcze nie podjęło decyzji jak zagłosować w referendum.

- Jak długo będzie żyć choćby jeden przedstawiciel Kanaków, będzie on walczył o swoją wolność - podkreślił Goa. "The Guardian" przypomina, że w latach 80-tych w Nowej Kaledonii dochodziło do zamieszek w związku z dążeniami proniepodległościowymi Kanaków, które pociągnęły za sobą 21 ofiar.

FLNKS zapowiada, że - w przypadku ogłoszenia niepodległości przez Nową Kaledonię - zlikwiduje obecny system gospodarczy wyspy określany jako "francuski".

- Przejmiemy kontrolę nad surowcami naturalnymi i kluczowymi branżami, które teraz kontrolują francuskie firmy, by zapewnić bardziej równy podział bogactwa płynącego z wydobycia naszego głównego surowca, niklu - zapowiedział Goa (Nowa Kaledonia posiada niemal 25 proc. światowych zasobów niklu).

Nowa Kaledonia została odkryta w 1774 roku przez Jamesa Cooka. Jej obecna nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Szkocji (Caledonia). Od 1853 roku Nowa Kaledonia była kolonią francuską, a od 1946 roku wyspa jest uznawana za terytorium zamorskie Francji.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA