fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Opinia biegłego: Zakazane ideologie na Marszu Niepodległości

AFP
Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że według opinii biegłego podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2017 roku część wznoszonych haseł miała związek z zakazanymi ideologiami.

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, etnicznych i wyznaniowych.

W ramach śledztwa powołano biegłego, który miał ocenić czy część z transparentów, które pojawiły się 11 listopada ubiegłego roku na ulicach Warszawy miały związek z zakazanymi ideologiami.

Prokuratura otrzymała opinię biegłego. Wynika z niej, że "część haseł, symboli i okrzyków jednoznacznie wskazuje na ich związek z zakazanymi ideologiami bądź ma charakter haseł nawołujących do różnic narodowościowych, rasowych lub wyznaniowych".

Analizie poddano 28 transparentów. 

 

Hasła narodowców na Marszu Niepodległości

Kilka dni po Marszu Niepodległości śródmiejska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym, rasowym podczas Marszu Niepodległości.

Postępowanie jest prowadzone na podstawie artykułu 256 § 1 Kodeksu karnego.

Przepis ten mówi, że kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Śledztwo prokuratury prowadzone jest w sprawie. Nie ma więc konkretnych osób, którym można postawić zarzuty.

Uczestnicy marszu narodowców, oprócz polskich flag, biało-czerwonych opasek z kotwicą Polski Walczącej, emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem „Śmierć wrogom ojczyzny"" trzymali także inne transparenty. Na niektórych z nich można było przeczytać: „Wszyscy różni, wszyscy biali", „Europa będzie biała albo bezludna", „Biała Europa braterskich narodów". 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA