fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Fiński dochód stały. Eksperyment się sprawdza

Flickr
Finowie, którzy uczestniczą w pilotażowym programie bezwarunkowego dochodu gwarantowanego, są zdrowsi i mają niższy poziom stresu.

Prowadzony w Finlandii eksperyment ma na celu przede wszystkim walkę z bezrobociem, które od dwóch lat utrzymuje się na poziomie 8 procent. Sprzyja mu niezwykle złożony system świadczeń socjalnych, który zniechęca do szukania zatrudnienia.

Ponadto, obowiązujący system zasiłków generuje potężną biurokrację.  Fińskie władze testują, czy korzystniejsze dla krajowego budżetu nie będzie wypłacanie wszystkim bez wyjątku obywatelom stałego dochodu bezwarunkowego (mowa o 800 euro), czy utrzymanie zasiłków.

W eksperymencie bierze udział 2000 bezrobotnych. Przez dwa lata będą otrzymywać nieopodatkowaną kwotę 560 euro miesięcznie. Mogą w tym czasie szukać pracy i nie stracą bezwarunkowego dochodu, jeśli ją znajdą.

Kwota bezwarunkowego dochodu nie jest wysoka w porównaniu ze średnimi zarobkami w Finlandii, które kształtują się na poziomie ok. 3500 euro miesięcznie.

Już po kilku miesiącach funkcjonowania eksperymentu badania wykazały, że bezwarunkowy dochód gwarantowany wpływa korzystnie na zmniejszenie biurokracji, redukuje biedę i liczbę osób wykluczonych społecznie. Prócz tego u osób uczestniczących w eksperymencie zarejestrowano niższy poziom stresu i poprawę stanu psychicznego.

Podobny pilotażowy program prowadzony jest od kwietnia tego roku w największej prowincji Kanady, Ontario. Premier prowincji, Kathleen Wynne, tłumaczy jego sens koniecznością rozwiązania coraz to nowych wyzwań, jakie niesie współczesny świat.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA