fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Powraca kontrola na granicach Polski

Fotorzepa, Łukasz Solski
Pogranicznik z schengenbusa poprosi o dowód – powraca kontrola na granicach wewnętrznych z Polską.

Kontrole na granicach z Czechami, Niemcami, Litwą i Słowacją pojawią się 22 listopada i potrwają aż do 16 grudnia. Dotyczyć to będzie także portów morskich i lotnisk oraz przejść kolejowych i rzecznych. Kontroli Straży Granicznej na 250 specjalnie wyznaczonych granicach wewnętrznych w Polsce poddani zostaną także turyści na szlakach turystycznych, np. w Jaworzynce-Trójstyku, Istebnej czy na Wielkiej Czantorii. Powodem jest szczyt klimatyczny COP 24, który w grudniu odbędzie się w Katowicach.

– Wyznaczenie tymczasowych przejść granicznych nie przywraca sytuacji, jaką mieliśmy przed wejściem do strefy Schengen, ale oznacza, że w tym czasie tylko w tych miejscach będzie można przekroczyć granicę. W związku ze szczytem klimatycznym, ze względów bezpieczeństwa chcemy mieć kontrolę nad tym, kto przyjeżdża do Polski – tłumaczy nam ppor. Agnieszka Golias, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej. I zastrzega, że straż może odmówić wjazdu osobie na terytorium RP. Szczyt ma odwiedzić 20 tys. osób z całego świata.

Tymczasowa kontrola graniczna prowadzona będzie w sposób wyrywkowy (inaczej, niż odbywa się to stale na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a więc z Ukrainą czy Białorusią) w oparciu o mobilne patrole Straży Granicznej.

– Posiadamy pojazdy specjalistyczne – tzw. schengenbusy – wyposażone m.in. w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych i urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów. To specjalne terminale z dostępem do baz danych weryfikujących osoby – tłumaczy ppor. Golias i dodaje, że straż nie informuje, gdzie i kiedy się pojawi w wyznaczonych punktach.

Jak podkreśla MSWiA, podróżni UE muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport). „Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy" – zastrzega resort.

Możliwość przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicach wewnętrznych była wielokrotnie wykorzystywana w krajach strefy Schengen. Po raz pierwszy rozwiązania o tymczasowym przywróceniu granic były stosowane w Polsce podczas Euro 2012, potem podczas szczytu klimatycznego w Warszawie w 2013 r., szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

W związku z ochroną podczas ŚDM od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. w ramach tymczasowo przywróconej kontroli na granicy wewnętrznej UE polska Straż Graniczna skontrolowała blisko pół miliona osób i blisko 55 tys. pojazdów. Zatrzymano 321 osób, a wjazdu odmówiono 144 osobom.

Spośród 321 zatrzymanych osób aż 174 przekroczyły granicę RP wbrew przepisom, a 97 było poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. W ten sposób w Chałupkach na Śląsku wpadł obywatel Rosji poszukiwany europejskim nakazem aresztowania. Był on poszukiwany przez stronę niemiecką w celu aresztowania i ekstradycji za kradzieże z użyciem broni i ciężkie uszkodzenia ciała. W ręce podlaskich pograniczników dostał się także obywatel Litwy poszukiwany za liczne włamania do domów jednorodzinnych w Finlandii. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA