fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Generał Gocuł nadal na czele Sztabu Generalnego

Archiwum Sztab Generalny
Generał Mieczysław Gocuł, nadal będzie pełnił obowiązki Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda.

6 maja kończyła się trzyletnia kadencja generała Gocuła. Kilka tygodni temu w prasie pojawiły się spekulacje, że prezydent Andrzej Duda nie przedłuży mu kontraktu. Tak twierdziła "Gazeta Wyborcza". Minusem miało być to, że został mianowany na stanowisko przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także że rozpoczął służbę w wojsku jeszcze w PRL.

Z ogłoszonej właśnie przez BBN decyzji wynika, że generał nadal będzie stał na czele Sztabu Generalnego. - To niezwykle doświadczony oficer, z dużym doświadczeniem sztabowym, który ma bardzo dobre relacje z dowództwem NATO oraz amerykańskich Sił Zbrojnych - mówi nam oficer Wojska Polskiego. To jedyny w polskiej armii czterogwiazdkowy generał. Niedawno generał Gocuł obronił pracę doktorską.

Generał Mieczysław Gocuł urodził się 21 maja 1963 roku w miejscowości Choszczno (woj. zachodniopomorskie). Pełni służbę wojskową od 1983 roku. W 1987 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych. W 1994 roku, w drodze wyróżnienia, został skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej. W 1999 roku ukończył Land Force Command and Staff College w Kanadzie.

W latach 2001-2003 pełnił służbę na stanowisku szefa Wydziału Operacyjnego oraz szefa Oddziału Operacyjnego - G3 Dowództwa 1. Korpusu Zmechanizowanego. W roku 2003 jako szef Oddziału Operacyjnego Dowództwa Wielonarodowej Dywizji był na misji w Iraku.

W latach 2004-2005 pełnił służbę w Dowództwie Operacyjnym, początkowo w Grupie Organizacyjnej tego dowództwa na stanowisku szefa Zespołu Operacyjnego, a następnie na stanowiskach szefa Oddziału Planowania Operacyjnego Centrum Planowania oraz zastępcy szefa Centrum Planowania.

W 2005 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii.

Służbę w Sztabie Generalnym WP rozpoczął od stycznia 2007 roku na stanowisku zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego – P3 a następnie Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych – P2. Od lipca 2008 roku do września 2010 roku pełnił obowiązki szefa Zarządu Planowania Strategicznego.

Od 1 października 2010 do 6 maja 2013 roku pełnił służbę na stanowisku I Zastępcy Szefa SG WP. 7 maja 2013 roku gen. broni Mieczysław Gocuł objął obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 15 sierpnia 2014 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego, otrzymał stopień generała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA