fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

GROM szkoli się w Jordanii?

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Według informacji magazynu "Intelligence Online" GROM ma stacjonować w Jordanii i prowadzi działania w Syrii oraz Iraku. Koordynować te działania ma Dowództwo Operacji Specjalnych Armii USA. Polacy mają też współpracować z Brytyjczykami i Francuzami.

Doniesieniom tym zaprzeczył polski resort obrony. "Informacja podana przez Intelligenceonline.com nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości i jest informacją nieprawdziwą"- takie oświadczenie otrzymał dziennikarz RMF FM.

Warto jednak przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda, przedłużył na początku stycznia użycie PKW w Kosowie, Macedonii, Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Afganistanie, Katarze, Kuwejcie i właśnie w Jordanii.

Decyzja o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim zapadła już w czerwcu 2016 roku.

Formalnie zaangażowanie PKW w Jordanii ma związek z operacją Inherent Resolve. Kontyngent będzie liczył do 80 żołnierzy i pracowników wojska, w tym do 10 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na terenie Jordanii znajdują się amerykańskie poligony, używane często do szkolenia Irakijczyków.

Na początku sierpnia, oficerowie z jordańskiego Centrum Szkoleniowego Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II (KASOTC), złożyli wizytę w Dowództwie Generalnym RSZ. KASOTC to jeden z największych i najnowocześniejszych na świecie tego typu ośrodków szkoleniowych. Obecnie wykorzystywany jest przede wszystkim do szkolenia sił, kierowanych do walki przeciwko Daesh.

"Intelligence Online” to francuskie, branżowe pismo, opisujące działania i funkcjonowanie służb specjalnych z całego świata.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA