fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Badania lekarskie sędziów według nowych zasad

123RF
Zaświadczenie niezbędne do startu w konkursie o urząd sędziego wystawią tylko niektórzy medycy.

Od 7 października obowiązują nowe wymogi badania kandydatów na sędziów. Chodzi o ich stan zdrowia. Zgłoszenie do konkursu o wakat musi bowiem poprzedzić badanie lekarskie i psychologiczne. Pierwsze polega na ogólnej ocenie stanu zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego i stanu psychicznego oraz przeprowadzeniu badań specjalistycznych (EKG, RTG).

Drugie badanie to wywiad i obserwacja. Ma odpowiedzieć na pytania, czy kandydat ma predyspozycje i umiejętności psychologiczne potrzebne do pełnienia urzędu sędziego.

Wymienione badania i zaświadczenie mogą wystawić tylko niektórzy lekarze i psychologowie. Chodzi o medyków wpisanych do specjalnych rejestrów.

Uprawniony do przeprowadzenia badań jest lekarz, który został wpisany do rejestru lekarzy przeprowadzających badania profilaktyczne. Z kolei psychologiem uprawnionym jest ten wpisany do rejestru prowadzonego przez komendanta wojewódzkiego policji.

Coraz głośniej mówi się też o wprowadzeniu dodatkowych badań psychologicznych sędziów. Poziom stresu związanego z pracą w sądach jest znacznie wyższy niż w innych zawodach – to wniosek z badania „Temida 2015".

podstawa prawna: rozporządzenie z 2 września 2016 r. DzU z 22 września 2016 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA