fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

"Rażąca obraza prawa" - zarzuty rzecznika dyscyplinarnego dla sędzi z Łodzi

Fotorzepa/Piotr Guzik
Popełnienie ośmiu przewinień dyscyplinarnych zarzuca łódzkiej sędzi Paulinie P. zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław W. Radzik. Wobec sędzi zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

Według sędziego Przemysława W.Radzika Paulina P., sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi Paulina P. miała się dopuścić rażącej i oczywistej obrazy przepisów prawa, a także uchybić godności sędziego poprzez:

– nieuzasadnione odraczanie terminu wydania postanowienia w przedmiocie wniosku o zezwolenie na wyjazd podczas ferii zimowych małoletniej córki stron postępowania i rozpoznanie tego wniosku po upływie 60 dni, co wniosek ten uczyniło bezprzedmiotowym,

– ignorowanie ustawowego terminu do rozpoznania 5 wniosków o przyjęcie do szpitala psychiatrycznego bez zgody pacjenta i wydanie rodzaju postanowień po upływie ponad 200 dni po upływie ostatniego przewidzianego ustawą terminu,

– wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania z uwagi na zawarcie ugody, która w rzeczywistości nie została zawarta,

– braku zawiadomienia strony o toczącym się postępowaniu o przysposobienie dziecka wraz z brakiem żądania opinii kwalifikacyjnej o przysposabiającym.

Czytaj też: Dyscyplinarki sędziów: Polska odpowiada Brukseli

Zdaniem zastępcy rzecznika doszło do naruszenia normy art. 82 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych w zakresie obowiązku postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym powinności wymierzania sprawiedliwości zgodnie z przepisami prawa oraz naruszenia zasad etyki zawodowej.

Wobec sędzi zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.   Zastępca rzecznika  zwrócił się do Prezesa Sądu Najwyższego, kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej o wyznaczenie sądu dyscyplinarnego do rozpoznania sprawy w I instancji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA