Sędziowie i sądy

Sąd: jawne nazwiska sędziów popierających kandydatów do KRS

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
W czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję szefa Kancelarii Sejmu odmawiającą ujawnienia nazwisk sędziów popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Skargę do sądu złożyła Sieć Obywatelska "Watchdog", której odmówiono udostępnienia skanów wszystkich dokumentów złożonych w ramach zgłaszania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Zdaniem Kancelarii Sejmu informacje o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, nie są jawne ze względu na prywatność tychże sędziów.

Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który w czwartek przyznał rację "Watchdog". Czwartkowy wyrok oznacza, iż Kancelaria Sejmu będzie zobowiązana do opublikowana list sędziów, popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Czytaj więcej: Nazwiska sędziów, którzy poparli kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa pozostaną tajne

W grudniu 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, co było inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy po zawetowaniu ustaw o KRS i SN w lipcu 2017 r. Nowela wprowadziła wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Do Sejmu wpłynęło 18 kandydatur na członków Rady. Nie było wiadomo, którzy sędziowie ich poparli, ponieważ listy popierających stanowiły załączniki do zgłoszeń. Zgodnie zaś z art. 11c ustawy o KRS nie są one podawane przez Marszałka Sejmu do publicznej wiadomości.

W marcu, mimo sprzeciwu opozycji Sejm większością 3/5 głosów wybrał 15 sędziów do nowej KRS.

Szef KRS: nabór do Sądu Najwyższego może przyśpieszyć

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL