fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Są pierwsze decyzje KRS w sprawie sędziów Sądu Najwyższego

Krajowa Rada Sądownictwa
rp.pl
Pięciu sędziów Sądu Najwyższego uzyskało pozytywną opinię Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie dalszego orzekania, a negatywną siedmiu, w tym sędzia Józef Iwulski.

Prezesi Iwulski i Zabłocki z negatywną opinią KRS ws. dalszego orzekania. Nie poparł ich nikt z 20 członków Rady. Rekomendacje zgody na dalsze orzekanie uzyskali SSN Zbigniew Myszka, Anna Kozłowska, Bogumiła Ustjanicz, Rafał Malarski i Marian Kocon - poinformował na Twitterze dziennikarz RMF FM, Tomasz Skory.

- Negatywnie w KRS zaopiniowano oświadczenia nast sędziów SN: Iwulskiego,Kuźniara,Szulc,Owczarek,Zabłockiego, Gudowskiego, i Katnera. Teraz decyzja należy do Prezydenta - napisała z kolei posłanka PiS Krystyna Pawłowicz z KRS.

Przypomnijmy, iż w ubiegły wtorek sędzia Iwulski - dotychczasowy Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego - przejął obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. Jego osobę wskazali zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i dotychczasowa I prezes SN, Małgorzata Gersdorf.

We wtorek 3 lipca weszły w życie przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym na mocy których sędziowie SN, którzy ukończyli 65 lat i nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, mają przejść w stan spoczynku. Przepisy mają też również zastosowanie do Pierwszego Prezesa SN (zgodnie z Konstytucją kadencja kończy się w 2020 roku). Zgodnie z ustawą obecni sędziowie mogli zadeklarować Prezydentowi RP chęć dalszego zajmowania stanowiska. I prezes SN, prof. Małgorzata Gersdorf, nie skorzystała z tej możliwości.

Krajowa Rada Sądownictwa bada oświadczenia sędziów SN o gotowości orzekania po przekroczeniu 65 lat, gdyż wskutek najnowszej noweli ma ona je zaopiniować przed decyzją prezydenta.

Oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska złożyło 16 sędziów.

Dodajmy, że spośród tych 16 sędziów, którzy złożyli oświadczenia o gotowości orzekania po przekroczeniu 65 lat, 7 powołało się wprost, na konstytucyjność zasadę nieusuwalności sędziów. Pozostali oparli się o nową ustawę, która skraca wiek przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku z 70 lat do 65 lat, ale pozwala prezydentowi przedłużyć im okres orzekania dwukrotnie po trzy lata.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA