fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE: Mazur o problemie nominacji na stanowiska sędziowskie

Leszek Mazur
tv.rp.pl
- Szereg zgromadzeń w poszczególnych sądach podjął decyzję o odmowie opiniowania kandydatów na stanowiska sędziowskie. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że brak tej procedury nie tamuje nominacji. Następnie powstała blokada polegająca na tym, że organizacje te pojęły uchwały zobowiązujące prezesów do nieprzekazywania dokumentacji do Rady - mówił w programie #REZCZoPRAWIE Leszek Mazur, sędzia, przewodniczący KRS.

- Zgromadzenie sędziów warszawskich zobowiązywało panią prezes dwukrotnie do nieprzesyłania dokumentacji. Jest między młotem a kowadłem. Reprezentuje przewodnictwo sądu, ale funkcjonuje przecież w środowisku sędziowskim - dodał.

Mazur podkreślił, że KRS może wyrazić jedynie swoje stanowisko klarujące tę sytuację.

- Takie stanowisko co do nieprzedstawiania opiniowania zajmowaliśmy dwukrotnie - wyjaśnił.

- Realne możliwości reagowania w tej sytuacji posiada minister sprawiedliwości. Może zwrócić się wezwać, a nawet nałożyć sankcję w postaci obniżenia wynagrodzenia sędziego, może wystąpić o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i wreszcie odwołać prezesa - dodał.

Zdaniem przewodniczącego KRS wyczuwa się atmosferę wyczekiwania na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. statutu Rady.

- Można czekać całymi miesiącami na takie rozstrzygnięcie - mówił sędzia.

- Oznacza to, że kontrolę nad nominacjami sędziów w naszym kraju sprawuje jakiś podmiot zewnętrzny - podsumował.

Mazur w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA